Strona główna Aktualności Konkursy Szczęśliwa 13 Archiwum O Patronie Z Kroniki Pracownicy Rada Rodziców Oferta Szkoły Organizacje Nasi Absolwenci Innowacje i projekty Zielona Szkoła

Program "Trzymaj Formę"

2007/08 | 2008/09 | 2009/10

Rok szkolny 2009/10

"Ruch jako lek nie ma substancji ani opakowania. Substancją tego leku jest pomysł zrodzony z nauki i doświadczenia. Jego podanie wymaga prawdziwego mistrzostwa. Przekazanie go choremu wraz z osobowością i sercem czyni ten lek niezastąpionym."

Prof. dr Wiktor Dega

• p. Katarzyna Ziomek - nauczyciel przyrody
  • p. Ewa Zawadka - nauczyciel przyrody
  • p. Agnieszka Stępień - autor strony internetowej
  • p. Beata Bernat - nauczyciel informatyki
  • p. Jolanta Chrzanowska - nauczanie zintegrowane
Aktywny wypoczynek | Ruch fizyczny | Właściwe odżywianie | Konkursy
Pierwsza pomoc przedmedyczna

Aktywny wypoczynek

Aktywny wypoczynek podtrzymuje aktywne postawy człowieka w ciągu całego życia i w jego wszystkich rolach. Współczesny człowiek intensywnie żyjący musi równie intensywnie i racjonalnie wypoczywać. Właściwy dla dzisiejszych warunków sposób wypoczynku to wypoczynek aktywny, wypełniony różnymi zajęciami rozwijającymi osobowość, wśród których aktywność ruchowa zajmuje trwałą i wysoką pozycję.
W tym roku szkolnym aktywnie wypoczywaliśmy w górach. Wspinaczka i piesze wycieczki czasami nas męczyły, ale również przynosiły wiele radości.

Ruch fizyczny

Ruch fizyczny wzmacnia siłę mięśnia sercowego, poprawia krążenie i utrzymuje w większej sprawności nasz układ mięśniowo-kostny. Ponadto dotlenia komórki, spowalnia proces starzenia się organizmu oraz bardzo istotnie przyczynia się do dobrej kondycji psychicznej.
W tej edycji próbowaliśmy ćwiczyć na "stepie", który z powodzeniem zastąpiły nam ławeczki gimnastyczne.
Step to zajęcia wytrzymałościowe wpływające na poprawę koordynacji i pamięci ruchowej. W czasie ćwiczeń następuje wzmocnienie wszystkich grup mięśniowych i intensywne spalanie tkanki tłuszczowej. Ciekawa choreografia to połączenie kroków na stepie z elementami tańca. Wszystko w takt muzyki.

Właściwe odżywianie

Dlaczego warto zdrowo się odżywiać?
Jedzenie jest częścią naszego życia, w związku z tym powinno dostarczać nie tylko podstawowych składników odżywczych, ale i przyjemności. Wybór właściwych produktów w naszej codziennej diecie ma ogromne znaczenie dla zapewnienia zdrowia, energii życiowej i dobrego funkcjonowania. Odpowiednie jedzenie pozwala zachować piękne włosy, paznokcie i jędrne ciało.
Na zajęciach przygotowywaliśmy pyszne i zdrowe koktajle i desery. Przez cały rok piliśmy mleko.

Konkursy

Wykonywaliśmy makiety owoców i warzyw, które najbardziej nam smakują oraz prace plastyczne, na których prezentowaliśmy ulubioną dyscyplinę sportu.

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Przeszliśmy szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Wiemy, że dzięki znajomości zasad pierwszej pomocy możemy uratować życie innemu człowiekowi.

Rok szkolny 2008/09

"Gdybyśmy mogli przypisać każdemu z osobna odpowiednią dlań porcję pożywienia i ćwiczeń cielesnych, ani za dużo, ani za mało byłaby to najbezpieczniejsza recepta na zachowanie zdrowia"

Hipokrates

Aktywny wypoczynek | Ruch fizyczny | Właściwe odżywianie

Aktywny wypoczynek

W zeszłym roku szkolnym aktywnie wypoczywaliśmy w górach spędzając czas na wędrówkach górskimi szlakami. W obecnym roku szkolnym na miejsce aktywnego wypoczynku wybraliśmy Mazury. Obszar ten prezentuje najpiękniejsze regiony turystyczne w Polsce, gdzie w większości przeważają jeziora. Jest to bardzo malownicza kraina jezior, rzek, lasów i wzgórz, która daje oddech zapracowanej reszcie kraju. Mazury często nazywane są Krainą Tysiąca Jezior.

Atrakcją dla nas była możliwość korzystania z jachtu, pływania kajakiem oraz rejs statkiem. Wszystko to dzięki istnieniu na obszarze Warmii i Mazur dużej ilości kanałów. Ten piękny region Polski jest oazą spokoju i wypoczynku ludzi, którzy na co dzień zamieszkują w dużych miastach, z dala od zieleni, świeżego powietrza i spokoju.

Ruch fizyczny

W bieżącym roku szkolnym postawiliśmy na kształtowanie pięknej sylwetki poprzez uczestnictwo w zajęciach gimnastyki korekcyjnej i zajęciach tanecznych. Wiemy, że wady postawy występujš najczęściej w wieku szkolnym. Nie korygowane nasilają się w miarę dorastania. Nie zauważone mogą doprowadzić do trwałych zniekształceń lub kalectwa.

Ćwiczenia rytmiczno-gimnastyczne charakteryzują się dużą ruchliwością tułowia, różnymi rodzajami kroków tanecznych oraz częstymi zmianami napięć i rozluźnień całego ciała lub poszczególnych jego części. Muzyka odgrywa wiodącą rolę, zaspokaja naturalną potrzebę ćwiczących, rozwija i kształci poczucie rytmu muzycznego, ruchowego, wpływa na podniesienie estetyki ruchu, piękną sylwetkę, jak również na zwiększenie ogólnej sprawności ćwiczących. Dlatego tak chętnie uczestniczyliśmy w zajęciach tanecznych.

Właściwe odżywianie

Właściwe odżywianie to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Wydaje się to takie oczywiste, a jednak odżywiamy się w sposób przypadkowy i nieracjonalny. Wyniki badań wskazują, że ponad 80% wszystkich schorzeń bierze się z niewłaściwej diety.
Na co dzień nie zauważamy skutków niewłaściwego odżywiania. Z dnia na dzień zmiany są praktycznie niezauważalne i to nas zwodzi. Widzimy różnicę dopiero, gdy patrzymy na zdjęcia sprzed lat. I zazwyczaj nie jesteśmy z tych zmian zadowoleni, a są one efektem stresu, braku ruchu i niewłaściwego odżywiania.
Na zajęciach uczyliśmy się jak prawidłowo przygotowywać zdrowe posiłki, zapoznaliśmy się z piramidą zdrowia i poznaliśmy wartości kaloryczne produktów żywnościowych. Znamy symbole poszczególnych konserwantów.

Rok szkolny 2007/08

"Zdrowie to nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności, lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego"

Aktywny wypoczynek | Ruch fizyczny | Właściwe odżywianie

Aktywny wypoczynek