Strona główna Aktualności Konkursy Szczęśliwa 13 Archiwum O Patronie Z Kroniki Pracownicy Rada Rodziców Oferta Szkoły Organizacje Nasi Absolwenci Innowacje i projekty Komisja socjalna Zielona Szkoła Deklaracja dostępności Laboratoria przyszłości Porady dla rodziców
   i opiekunów

BIP

Napisz do nas

A K T U A L N O Ś C I

Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

Nasza szkoła uczesniczy w programie Laboraroria Przyszłości. O realizacji tego przedsięwzięcia można przeczytać tutaj w zakładce Laboratoria przyszłości.

Zachęcamy do śledzenia Facebooka szkoły, gdzie umieszczamy nasze działania

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Dnia 5 kwietnia w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Uczniowe na forum społeczności szkolnej prezentowali piękne czytanie bajek i fragmenty książek dla dzieci. Udział wzięli przedstawiciele klas: 1a - Kacprowicz Jakub, 1bi - Chertolyas Dominik i Maslo Vasylysa, 2a - Karwaszewski Michał i Skrypel Zlata, 2b - Sowa Julia i Kacprowicz Jan, 3ai - Toboła Julia i Oleksiewicz Nikola. Wszystkie dzieci spisały się doskonale. W nagrodę otrzymały : dyplomy, słodycze i drobne upominki.


V Ogólnoszkolne Dyktando "Mistrz ortografii"

4 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się V Ogólnoszkolne Dyktando "Mistrz Ortografii 2024". W konkursie wzięli udział uczniowie kl. IV-VIII, którzy chcieli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne. Po sprawdzeniu wszystkich prac Jury wyłoniono Mistrzynię Ortografii 2024. Została nią Zosia Mazurkiewicz z kl. VIII ai. II i III miejsce zajęły Oliwia Mazurkiewicz z kl. VIII ai oraz Adele Rdzanek z kl. IV bi. Troje uczniów otrzymało wyróżnienia. Są to: Lena Stysiek z kl. IV bi, Mateusz Gutkowski z kl. V ai oraz Maciej Topolski z kl.VI b. Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w dalszym zgłębianiu niełatwej polskiej ortografii.

Organizatorzy: Irmina Bisińska, Karolina Pawelec


Obchody światowego Dnia Świadomości Autyzmu

Dnia 3 kwietnia 2024 roku uczniowie z PSP nr 13 w Radomiu uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu Radomiu. Obchodom towarzyszyło hasło: Wspólnie dla autyzmu. Najpierw ulicami Radomia od fontann przy ulicy Żeromskiego przeszedł kolorowy marsz na Plac Corazziego. W muszli koncertowej odbyło się potem oficjalne rozpoczęcie obchodów i prezentacje poszczególnych szkół i przedszkoli. W alei głównej parku czynne były stoiska informacyjne i eksperckie oraz stoiska sensoryczne. Na uczestników czekały różne zadania, za które zbierali pieczątki, a na koniec odbierali nagrody. Było malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków, fotobudka i wiele innych. W tym roku ten dzień charakteryzowały kolorowe balony dlatego, że autyzm jest różnorodny. A czym jest autyzm? To zaburzenie rozwojowe związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte atyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat. Jest po prostu inne. Na znak integracji i solidarności z tymi osobami w niebo poszybowały kolorowe balony.


"MÓJ ZESZYT - MOJA WIZYTÓWKA"

Konkurs na najpiękniejszy zeszyt przedmiotowy w naszej szkole odbył się w marcu i był adresowany do uczniów klas IV - VI. Jury miało problem z wyborem, gdyż zeszyty naszych uczniów są prowadzone systematycznie i bardzo starannie. Kaligrafia to trudna sztuka, ale są wśród naszej społeczności tacy, którzy pięknie opanowali technikę pisania, a ich zeszyty są prawdziwymi wizytówkami.

W klasach IV - VI zwyciężyli:
1. miejsce - Aleksandra Wójcicka kl. VIAi ex aequo Lena Lewandowska kl. VIAi
2. miejsce - Lena Kędzierska kl. IVBi
WYRÓŻNIENIA:
Angelina Pokotylo kl. VIB
Sebastian Jaśkiewicz kl. IVAi
Kacper Jaśkiewicz kl. VIB
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Wszystkim serdecznie gratulujemy


MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

Dnia 26 marca 2024 roku w PSP nr 13 w Radomiu odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Uczniowie z kl. VII ai pod kierunkiem pani Bożeny Świgoń przedstawili montaż słowno-muzyczny, w którym nawiązali do tajemnicy paschalnej Chrystusa. Przesłanie płynące z występu skłoniło wszystkich do przeżywania i odkrywania na nowo sensu cierpienia i Zmartwychwstania Pańskiego. Zebrani mogli pogłębić ducha swojej wiary i w zadumie nad własnym życiem, przygotować się do przeżywania Świąt Wielkanocnych. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie z klasy VIII a, pod kierunkiem pani Pauliny Świgoń-Kawińskiej. Scenariusz występu wzbogaciła także scenografia przygotowana przez panią Małgorzatę Kierzkowską i jej zespół. Uroczystość zakończyły piękne życzenia, aby blask Zmartwychwstania Pańskiego rozjaśnił nasze życie i umocnił w wierze...


DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI, CZYLI ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

Dnia 21 marca obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa. Wybór daty to nie przypadek. Nawiązuje do trzeciego dodatkowego chromosomu lub jego fragmentu w 21. parze chromosomów. Chromosom kształtem przypomina skarpetę, dlatego stała się ona symbolem Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. W celu zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej tego dnia zakłada się kolorowe, zabawne skarpetki, nie do pary. Jest to znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Nasza społeczność szkolna wyraziła tolerancję, zrozumienie i szacunek wobec osób z tą niepełnosprawnością, ponieważ w miniony czwartek założyła kolorowe, niepasujące do pary skarpetki. Do akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski włączyli się nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele i pracownicy szkoły.
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie!


TOLERANCJA

#DzieciUcząRodziców

Podczas 6 lekcji w ramach piątej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci Uczą Rodziców" uczniowie z klasy 1a, 2ai, 2b, 3ai i 3bi uczyli się akceptacji i szacunku wobec różnorodności. Dowiedzieli się co to jest tolerancja i dlaczego jest ważna w społeczeństwie.


Strach ma wielkie oczy

20 marca uczniowie z klasy 1a wybrali się do muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu na wystawę "Strach ma wielkie oczy" oraz towarzyszące jej warsztaty pieczenia pierników. Dzieci zobaczyły bohaterów ze znanych bajek i legend np. smoka, Babę Jagę, stracha na wróble, Bazyliszka, domek na kurzej nóżce, tajemniczy las czy domek z pierników Baby Jagi. W ramach wystawy odbyły się także warsztaty pieczenia pierników. Było bardzo ciekawie i smacznie.


IDĄ ŚWIĘTA...

Okres przygotowań do świąt wielkanocnych to szczególna okazja do poznania przez dzieci tradycji świątecznych. Klasa 1a była na kreatywnych warsztatach wielkanocnych w Resursie Obywatelskiej. Podczas zajęć dzieci poznały nową technikę zdobienia- decoupage. Uczniowie ozdabiali jajka wielkanocne motywem kwiatów, kurczaków i zajączków. To bardzo pracochłonna, wymagająca wiele cierpliwości praca. Spod rąk uczniów wyszły prawdziwe cuda.


Na zajęciach świetlicowych uczniowie uczestniczyli w warsztatach wielkanocnych.Czas spędzony na lepieniu figurek rozbudził wyobraźnię i kreatywność dzieci, a powstałe ozdoby będą świetną dekoracją naszych domów podczas nadchodzących świąt.


DZIEŃ MOTYLA W ŚWIETLICY

Dnia 14 marca dzieci ze świetlicy oraz kl. 1bi świętowały Międzynarodowy Dzień Motyla . Rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w zabawach ruchowych: Wesołe motylki, poznały wiele ciekawostek dotyczących tych pięknych i tajemniczych owadów np. Czy motyle są pożyteczne?, Co piją motyle?, Dlaczego motyle mają czułki? Dzieci w formie zabawy poznały cykl rozwoju dorosłego motyla. Wykonały piękne, kolorowe pracę plastyczne. Wystawę barwnych motyli możemy podziwiać przy świetlicy na holu IIIp. Na koniec zajęć wszystkie dzieci wykonały: Radosny taniec motyli. Zabawa była doskonała i wywołała u dzieci moc pozytywnych emocji.


DZIEŃ KOBIET W CENTRUM KREATYWNOŚCI

Z okazji Dnia Kobiet uczniowie z klasy 3ai odwiedzili Centrum Kreatywności ScienceLab. Podczas warsztatów wykonali przepiękne obrazy z mchu, sznurka, kamyczków i piasku, które emanowały pięknem natury oraz ogromną wyobraźnią młodych artystów. To niezwykłe spotkanie ze sztuką stworzyło nie tylko dzieła materialne, lecz było także okazją do integracji zespołu klasowego.


DZIEŃ OTWARTY

5 marca w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Rodzice mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej placówki. Dla najmłodszych zaplanowaliśmy mnóstwo atrakcji, m.in. malowanie na folii, zabawy z chustą Klanzy, eksperymenty, lekcję języka angielskiego i niemieckiego oraz zabawy z wykorzystaniem magicznego dywanu. Dla przybyłych gości przygotowaliśmy słodki poczęstunek, a każdy z uczestników zabawy do domu wrócił z drobnym upominkiem. Dziękujemy za odwiedziny i zachęcamy do zapisywania swoich dzieci do naszej placówki.


Konkurs na zakładkę z motywem SKO

Miło nam poinformować, że laureatami konkursu na najpiękniejszą zakładkę z motywem SKO zostali:
1 miejsce: Jakub Chudziński 2ai
2 miejsce: Weronika Ziółko 2ai
3 miejsce: Jakub Kacprowicz 1ai
Gratulujemy sukcesu!


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym. W środę 21 lutego w obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie klasy IVAi. Podczas lekcji języka polskiego poznawali tajniki wiedzy o języku polskim. Czwartoklasiści poznali dzieje polszczyzny, ciekawostki dotyczące języka polskiego. Aktywnie rozwiązywali ćwiczenia poprawnościowe, językowe oraz ortograficzne. Wzięli udział w klasowych konkursach. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację multimedialną, a także rozwiązali quiz. Uczestniczyli także w zabawach z językiem. Młodzież ochoczo powtarzała rymowane wyrazy, gimnastykowała swój język i próbowała recytować "łamańce językowe". W trakcie zajęć wykorzystaliśmy dyktafon zakupiony w ramach Laboratoriów przyszłości, aby nagrać recytacje uczniów. Zróżnicowane zadania, ciekawostki dotyczące języka polskiego zaktywizowały uczniów, wszyscy świetnie się bawili. Uczniowie uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.

Karolina Pawelec


Światowy Dzień Kota w obiektywie

Światowy Dzień Kota to międzynarodowe święto obchodzone 17 lutego. Z tej okazji w PSP 13 został ogłoszony konkurs fotograficzny pt. ,,Wszyscy mamy kota". Z nadesłanych zdjęć jury wybrało laureatów.
I miejsce: Gabrysia Prokop kl. 5b - kot Cezary
II miejsce: Maciej Topolski kl. 6b - kot Protos, Uliana Sardak kl.8ai - kot Foxi
III miejsce: Wojciech Orlikowski kl. 8ai - kot Puszek, Julia Sowa kl. 2b - kot Fredzia
Wyróżnienia: Michał Vernikouski kl. 4ai - kotka Matylda, Aleksandra Wójcika kl. 6ai - kotka Mila.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!


POCZTA WALENTYNKOWA W NASZEJ SZKOLE

Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
że chcą kochać i kochają!

Uczniowie naszej szkoły pamiętali o DNIU ZAKOCHANYCH. Z tej okazji, jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Już ósmego lutego przygotowana i pięknie ozdobiona skrzynka czekała na kartki. Każdy z uczniów naszej szkoły przez cały tydzień mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę. Poczta była doskonałą okazją, aby wyznać miłość, sympatię lub po prostu przyjaźń. Pomysł cieszył się zainteresowaniem uczniów. Szkolnymi listonoszami byli uczniowie: Zofia Mazurkiewicz, Natalia Snopczyńska i Damian Grzegorzewski. Wszystkie kartki były niezwykle kolorowei  starannie przygotowane, każda z nich trafiła do adresata.

Opiekunki SU


DYSKOTEKA WALENTYNKOWA


Z okazji zbliżających się walentynek, w poniedziałek 12 lutego br. Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną. Do zabawy zaproszono uczniów klas IV - VIII. Wszyscy miłośnicy tańca z wielką ochotą przybyli po południu do szkoły, by w miłej atmosferze spędzić swój wolny czas. Uczniowie mieli możliwość potańczyć przy świetnej muzyce. Członkowie Samorządu Uczniowskiego zadbali także o walentynkową dekorację, aby cała społeczność szkolna mogła się świetnie bawić. Wszystkim uczestnikom dyskoteki, w imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy za wspólną zabawę.

Opiekunki SU


9 lutego klasa 1a, 2ai oraz 2b wybrały się po raz kolejny na koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej, który odbył się w Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego. Na scenie królował akordeon na którym grał radomianin Bartosz Kołsut - charyzmatyczny i wszechstronny perfekcjonista. Był to koncert walentynkowy w którym zabrzmiały takie utwory jak: tango Astora Piazzoli oraz Opale Concerto na akordeonie.


Wycieczka do muzeum

8 lutego klasa 3 bi zwiedzała wystawę pt.: "Strach ma wielkie oczy" w muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Na ekspozycji odtworzone zostały miejsca znane dzieciom z bajek i opowieści, które wydają się być groźne i straszne. Jest tu m.in. zamek ze strasznym smokiem, domek na kurzej nóżce, tajemniczy las, w którym pojawiają się przedziwne legendarne stwory i upiory, czy owiany nimbem tajemnicy dom wiedźmy. Wystawa jest interaktywna. Jej głównym zamysłem jest opowiadanie i przypominanie historii, które budzą negatywne emocje, po to tylko, by oswajać strach poprzez włączenie dzieci do wspólnej zabawy. Dzieci mogą układać samodzielnie scenariusze i tworzyć nowe bajki. Wystawie towarzyszyły warsztaty formowania i wypiekania prawdziwych pierników z domku Baby Jagi


Uczniowie z klasy 3ai skorzystali z programu "Kulturalna szkoła na Mazowszu" odwiedzając Muzeum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Dzieci podziwiały dzieła malarstwa współczesnego i uczestniczyły w warsztatach kreatywnych.

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

#DzieciUcząRodziców

5 lekcja "Bezpieczny internauta"

Podczas lekcji w ramach piątej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci Uczą Rodziców" uczniowie z klasy 1a, 2ai, 2b, 3ai i 3bi poszerzyli wiedzę o zagadania związane z Internetem. Kluczowym elementem lekcji była prezentacja zagrożeń i zasad bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest Internet i do czego służy oraz jakich zasad trzeba przestrzegać, aby bezpiecznie z niego korzystać.


Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu pt. "MASKA KARNAWAŁOWA"

W lutym w naszej szkole odbył się konkurs pt. ,,MASKA KARNAWAŁOWA" organizowany dla uczniów klas 0-III. Tematem prac konkursowych były maski karnawałowe wykonane dowolną techniką plastyczną. Głównymi celami konkursu było pielęgnowanie tradycji karnawałowych, rozwijanie kreatywności, wrażliwości artystycznej oraz uzdolnień dzieci. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne. Jury postanowiło nagrodzić prace szczególnie pomysłowe, starannie wykonane oraz wymagające dużego wkładu samodzielnej pracy. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas balu karnawałowego.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce - Tymoteusz Turczyk kl.1b

II miejsce - Lena Socha kl.1b

III miejsce - Antoni Zębik kl.3a

Wyróżnienia: Julia Taboła kl.3a, Weronika Ziółko kl.2a, Łucja Turczyk kl.1b.

Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy.

Organizatorzy: Tamara Strzałkowska, Anna Kundys.

laureaci konkursu maska karnawałowa

BAL KARNAWAŁOWY

6 lutego w naszej szkole dzieci z klas 0-III uczestniczyły w balu karnawałowym. Uczniowie ubrani w kolorowe stroje bawili się znakomicie w rytmie radosnej muzyki.

bal karnawałowy
bal karnawałowy
bal karnawałowy
bal karnawałowy
bal karnawałowy
bal karnawałowy
bal karnawałowy

JASEŁKA

21 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbyła się premiera jasełek pt. Uwierz w Boże Narodzenie. W przedstawieniu, które przygotowali uczniowie kl. 0 - VIII, zostały wykorzystane wiersze polskich poetów, w tym utwory ks. Jana Twardowskiego. Podczas spektaklu młodzi artyści zaśpiewali najpiękniejsze kolędy, wprowadzając wszystkich w magiczną i radosną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Dopełnieniem całości był taniec w wykonaniu uczennic klas III.

Zapraszamy do obejrzenia relacji, tutaj- na kanale youtube

uczniowie na jasełkach
uczniowie na jasełkach
uczniowie na jasełkach

Organizatorzy: Wiesława Makuch Irmina Bisińska, Bożena Świgoń, ks. Tomasz Orłowski. Katarzyna Ziomek


SZKOLNY KONKURS LEKSYKALNO-GRAMATYCZNY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS IV-VIII

W grudniu 2023 został zorganizowany Szkolny Konkurs Leksykalno-Gramatyczny z Języka Angielskiego, adresowany dla uczniów z klas IV - VIII. Główne cele konkursu to podniesienie poziomu umiejętności językowych, sprawdzenie wiedzy uczniów w zakresie ogólnej wiedzy o krajach anglojęzycznych oraz czytania ze zrozumieniem, komunikacji, słownictwa i gramatyki języka angielskiego.

Do konkursu przystąpiło łącznie 17 uczniów z klas: IV, V, VI i VII.

Dyplom laureata oraz nagrody rzeczowe otrzymali następujący uczniowie:

I miejsce - Michał Kwiatkowski - kl. Vb

II miejsce - Lena Bąk - kl. Vai

III miejsce - ( ex aequo) Kacper Gazarkiewicz - kl. Vb oraz Jakub Bochniak - kl. VIai

Gratulacje dla laureatów, a także podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu.

p. Elżbieta Gomuła


#DzieciUcząRodziców

4 lekcja "Świąteczna opowieść".

Podczas czwartej lekcji w ramach piątej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci Uczą Rodziców" uczniowie z klasy 1a, 2ai, 2b, 3ai i 3bi odkryli czym jest magia świąt Bożego Narodzenia. Poznali tradycje związane ze świętami, a także zrozumieli, że Boże Narodzenie to przede wszystkim drugi człowiek, szacunek do niego i pamięć o nim


"Najpiękniejsza skarpeta bożonarodzeniowa"

prace konkusowe uczniów

Wyniki konkursu na "Najpiękniejszą skarpetę bożonarodzeniową" Do konkursu zgłoszonych zostało 16 prac. Powołane przez organizatorów jury oceniło skarpety biorąc pod uwagę kryteria konkursowe: zgodność z tematyką, samodzielność wykonania, estetyka pracy i oryginalność. Na tej podstawie wyłoniło laureatów:
I miejsce: Weronika Ziółko kl. 2a
II miejsce: Oliwia Kotkowska kl. 0a, Lena Socha kl. 1b, Jan Kacprowicz kl. 2b
III miejsce: Nelly Rdzanek kl. 0a, Michał Karwaszewski kl. 2a, Amelia Niżnik kl. 3b
Wyróżnienia: Antoni Królik 0a, Maria Łepik 0a, Filip Fijałkiewicz 0a, Antoni Wesołowski 0a, Jakub Kacprowicz 1a, Julia Kotkowska 1a, Łucja Turczyk 1b, Sofia Romaniuk 2a, Julia Taboła 3a
Serdecznie gratulujemy. Nagrody trafią do laureatów w poniedziałek, 18 grudnia 2023 r. Wystawa nagrodzonych prac znajduje się na tablicy przy sali 302 na trzecim piętrze.

Organizatorzy: Magdalena Sulich-Parzonko Jolanta Klass


WARSZATY ŚWIĄTECZNE

12 grudnia klasa 1a uczestniczyła w warsztatach świątecznych w zespole animacyjnym Madagaskar. Uczniowie ozdabiali kolorowymi pisakami, brokatami i wstążeczkami bombki w stylu eco wykonane z naturalnych materiałów. Choinka udekorowana takimi ozdobami z pewnością będzie zachwycała. Samodzielnie wykonane prace będą wspaniałą pamiątką. Uczniowie po zakończonych zajęciach otrzymali Certyfikaty Grzecznego Dziecka.


Uczniowie klasy IIai, IIb 12.12.2023r. ponownie odwiedzili Muzeum J. Malczewskiego w Radomiu. Uczestniczyli w warsztatach Eko karmniki dla ptaków. Podczas zajęć dzieci rozpoznawały ptaki występujące w Polsce, dowiedziały się o ich zwyczajach oraz o tym czym i jak je dokarmiać podczas zimy. Obejrzały również wystawę przyrodniczą "Ptaki". Wykonały karmniki z plastikowych butelek i pięknie je ozdobiły. To była bardzo interesująca lekcja ekologii.


12 grudnia klasa 3 bi uczestniczyła w warsztatach świątecznych w Muzeum Jacka Malczewskiego. Na zajęciach dzieci wykonały ozdoby choinkowe, wysłuchały pogadanki na temat obyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie zwiedzili również wystawę archeologiczną.


Wyniki konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową

Milo nam poinformować, że laureatami konkursu na najpiękniejszą ozdobę świąteczną zostali:
1 miejsce: Lena Socha kl.1bi oraz Maciej Pawlak kl.7ai.
2 miejsce: Maja Marszałek kl.5ai oraz Jan Kobus kl.6b.
3 miejsce: Jan Kacprowicz kl.2b oraz Piotr Szwedkowicz kl.5ai
Wyróżnienie: Aleksandra Godek kl.5ai oraz Adam Mierzyński kl.5ai.
Gratulujemy sukcesu!


LEKCJE CIEPŁA

W naszej szkole uczniowie klas czwartych uczestniczyli w "lekcji ciepła". Akcja ta jest objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Radomia. Czwartoklasiści wykazali się sporą wiedzą dotyczącą ekologicznych aspektów produkcji ciepła i jego wykorzystywania, ale także pojęcia smogu czy efektu cieplarnianego czy też zasad racjonalnego korzystania z ciepła.


8.12.23r. klasa 5ai wybrała się na lekcję warsztatową do Muzeum Historii Radomia. Uczniowie zgłębili swoją wiedzę na temat dynastii Jagiellonów. Dowiedzieli się również, że miejscem zjazdów szlachty w XV i XVI w. był Radom, w którym często gościł Władysław Jagiełło, a Kazimierz Jagiellończyk spędzał wielokrotnie święta Bożego Narodzenia.


Mikołajkowy Turniej Sportowy

uczniowie klas I-III

6 grudnia 2023 roku odbył się Mikołajkowy Turniej Sportowy. Dzieci z klas I - III uczestniczyły w zabawach sportowych, gdzie miały możliwość sprawdzić swoją sprawność, szybkość i zręczność. Na początku spotkania nie zabrakło wspólnej rozgrzewki, która zachęciła wszystkich do rozgrywek mikołajkowych. Mali sportowcy rywalizowali między sobą w sześciu konkurencjach, m.in.: roznoszenie i przewożenie prezentów, skoki w workach, przeciskanie się przez komin. Przed rozpoczęciem każdej konkurencji była ona zaprezentowana przez Mikołaja.

Emocji nie brakowało, każda z drużyn miała swoich kibiców. Uczniowie klas młodszych zmierzyli się w zawodach, które miały na celu przede wszystkim dobrą zabawę, promocję zdrowego stylu życia, ale również integrację środowiska szkolnego. Śmiechu i zabawy nie było końca. Po zakończonych zmaganiach turniejowych wszyscy chętnie relaksowali się przy muzyce. Nagroda - w postaci pucharu trafiła do klasy IIIa. Sprawiła dzieciom wiele radości. Wszyscy uczniowie otrzymali słodki akcent, którym częstował Mikołaj.

Organizatorzy: Anna Moczyńska, Tamara Strzałkowska, Małgorzata Kierzkowska


Mikołajkowy konkurs matematyczno- geograficzny

6 grudnia odbył się Konkurs "Zadania Mikołaja". Uczestniczyli w nim uczniowie klas szóstych. Rozwiązywali zadania o tematyce świątecznej. Potrzebna była do tego wiedza z geografii i matematyki, którą zdobyli wcześniej na tych przedmiotach. Wykazać się również musieli z umiejętności kodowania i sterowania robotem Photon zakupionym w ramach programu Laboratoria przyszłości. Wszyscy doskonale sobie poradzili. Wygrała klasa VIai.

Organizatorzy: Anna Rudny, Ewelina Kiliańska


Uczniowie klasy I a z wychowawczynią udali się na wycieczkę do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Celem wycieczki był udział w zajęciach "Bezpieczny dom" i poznanie pracy strażaków. Dzięki życzliwości Panów Strażaków uczniowie mogli z bliska obejrzeć samochody strażackie i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze strażakami dowiedzieli się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Dzieci miały możliwość obserwacji zjazdu strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Z dużym zainteresowaniem uczniowie obejrzeli strój strażaka. Wielką atrakcją była możliwość przymierzania elementów stroju strażaków oraz wejście do wozów bojowych. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numery alarmowe - 112 i 998. Wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że zawód strażaka mimo swojej trudności bardzo im się podoba.


DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

Tradycja andrzejkowa znana jest już w Polsce 500 lat. Z tej okazji 29 listopada w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas IV - VIII zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Wszyscy miłośnicy tańca z wielką ochotą przybyli po południu do szkoły, by w miłej atmosferze spędzić swój wolny czas. Uczniowie mieli możliwość potańczyć przy świetnej muzyce. Na parkiecie nie zabrakło mistrzów tańca, którzy prezentowali swoje umiejętności. Członkowie Samorządu Uczniowskiego zadbali także o piękną dekorację, aby cała społeczność szkolna mogła się świetnie bawić.

Wszystkim uczestnikom dyskoteki, w imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy za wspólną zabawę.

Opiekunki SU


WRÓŻBY ANDRZEJKOWE Z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM

Andrzejki to czas wróżb. Dawniej tradycyjnie próbowano odgadnąć termin ślubu, czy imię przyszłego męża, żony, wywróżyć przyszłość z lanego wosku czy snu. Andrzejkowe spotkania i wróżby są też wspaniałą okazją do dobrej zabawy, jednocześnie źródłem szacunku dla obrzędów ludowych oraz tradycji. Samorząd Uczniowski w środę 29 listopada br. zamienił salę nr 206 w magiczne miejsce i zaprosił do zabawy wielu uczniów naszej szkoły. Nie zabrakło ciasteczek i babeczek z wróżbami, lania wosku, obierania jabłek, losowania imion przyszłych żon i mężów, czarodziejskich kart, które przepowiadają przyszłość oraz losowania owoców. Wróżby przygotowane przez przedstawicieli samorządu i ich pomocników pozwoliły uczniom przenieść się w świat marzeń i fantazji. Dzieci z niecierpliwością czekały, aby dowiedzieć się, komu w życiu się powiedzie, jaki zawód będą wykonywać czy kto z nich będzie bogaty. Humory dopisywały, wszyscy świetnie się bawili, a przewidziana przyszłość zawsze może się spełnić.


Uczniowie kl. 2ai i 2b w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu uczestniczyli w warsztatach Andrzejkowe wróżby i obrzędy organizowane przez Muzeum J. Malczewskiego w Radomiu. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat obrzędów związanych z katarzynkami i andrzejkami. Dużą atrakcją okazało się lanie wosku. Dzieci obejrzały również wystawę Kwiaty wiśni - Samuraje. Pani Kurator wystawy w bardzo ciekawy sposób przybliżyła kulturę Japonii i prawie 700-letnią historię samurajów.

uczniowie klasy drugiej
uczniowie klasy drugiej

Dnia 28.11. 2023 r. uczniowie klas czwartych uczestniczyli w ANDRZEJKACH NA SPORTOWO w V LO im.Romualda Traugutta w Radomiu. Po rywalizacji sportowej wszyscy zostali nagrodzeni słodkim poczęstunkiem i nagrodami rzeczowymi. Podczas zawodów odbywały się pokazy gimnastyczne, taneczne i artystyczne. Było mnóstwo pozytywnych emocji, uśmiechu i radości !!!


JESIENNE NUTKI

uczestnicy konkursu  Jesienne nutki

Dnia 22 listopada 2023r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu "Jesienne nutki". Głównym celem tego konkursu było popularyzowanie piosenki jesiennej, prezentacja uzdolnień muzycznych dzieci, rozbudzenie u młodych wykonawców zamiłowania do śpiewu i muzyki. Dzieci z klas 0-3 wprowadziły nas w jesienny nastrój, prezentując swoje umiejętności artystyczno-wokalne. W swobodny i urzekający sposób wykonawcy dodali wymowny strój oraz rekwizyty, a niektórzy z nich akompaniament instrumentalny: skrzypce, dzwonki. W czasie narady jury, uczniowie klasy 2b pod opieką p. Elżbiety Gniewek zaprezentowali układ taneczny do piosenki "Jesień pędzlem malowała". Zachęcili także wszystkich do wspólnej zabawy. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni słodkościami. Laureaci otrzymali nagrody książkowe i drobne upominki.

Po burzliwej naradzie jury przyznało: 4 nagrody główne, 3 wyróżnienia oraz 2 nagrody uznania.
I miejsce - Jan Kacprowicz kl. 2b
II miejsce - Anna Król kl. 2b
akompaniament Nel Sosnowska kl. 2b
III miejsce- Julia Tabola kl. 3ai
Wyróżnienie: Weronika Ziółko kl. 2ai, Oliwia Kotkowska kl. 0a,
Milana Lomonosova kl. 1bi
Nagroda uznania: Vasylysa Maslo kl.1bi, Kacper Poneta kl. 2b
Gratulujemy !!!

Organizatorzy: Małgorzata Kierzkowska i Bożena Heba


TYDZIEŃ TEMATYCZNY W NASZEJ SZKOLE

W minionym tygodniu w naszej szkole odbył się Tydzień Tematyczny zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Było całkiem zabawnie. Każdego dnia uczniowie zaskakiwali nas swoimi pomysłami. Był Dzień eleganta, Dzień postaci literackiej lub bajkowej, Dzień w piżamie, Dzień kolorowego stroju czy Dzień w okularach i nakryciu głowy. Wśród naszych szkolnych postaci literackich i bajkowych można było spotkać między innymi: Barbie, Minionki, jednorożca, biedronkę, kowboja, Daphne i Velmę ze Scooby Doo, Doris ze Shreka, Sticha, Man in Black, Wednesday, Batmana, myszkę, księżniczkę, Doktor Tośkę, Supermana czy Homera Simpsona.


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 listopada społeczność szkolna obchodziła Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, którego celem jest promocja życzliwości i zachęcanie do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. Z tej okazji na szkolnym holu stanęła tablica,gdzie na przygotowanie karteczkach każdy mógł napisać coś miłego, swoje dobre, pozytywne życzenia, myśli skierowane do innego ucznia koleżanki/kolegi z klasy lub nauczyciela. Tablica bardzo szybko zapełniła się miłymi życzeniami.

Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Bądźmy życzliwi na co dzień !

Samorząd Uczniowski


DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Polski przyjęła konwencję, która gwarantuje wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. "Konwencja o prawach dziecka" ma za zadanie chronić dzieci i wspierać je w prawidłowym rozwoju. Z tej okazji uczniowie klasy VI ai przygotowali krótkie wystąpienie dla klasy III bi. Następnie dzieci z obydwu klas, wspólnie uczestniczyły w zajęciach o tej ważnej tematyce.

uczniowie klasy szóstej

Anna Rudny, Ewelina Kiliańska


ŚLADAMI ALKA, RUDEGO I ZOŚKI

W listopadzie uczniowie klasy 8Ai wzięli udział w wycieczce - śladami bohaterów "Kamieni na szaniec". Przybliżyła ona uczestnikom zarówno najważniejsze wydarzenia z życia Alka, Rudego i Zośki, jak również obraz życia w okupowanej Warszawie. Podczas spaceru ósmoklasiści zobaczyli miejsca opisywane przez autora książki oraz przypomnieli sobie, co i gdzie się wydarzyło. Zwiedzając Cmentarz Powązki Wojskowe, kwaterę Białych Brzozowych Krzyży, dowiedzieli się, dlaczego właśnie takie krzyże stoją na grobach harcerzy. Chwilą ciszy uczniowie oddali Im cześć. Spacer po cmentarzu zakończył się pod pomnikiem Gloria Victis - Chwała Zwyciężonym - aby uczcić pamięć wszystkich walczących o Polskę i Warszawę w czasach zarówno okupacji niemieckiej, jak i Powstania Warszawskiego. Następnie uczestnicy udali się do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy. Uczniowie mogli tam zobaczyć pierwsze wydanie "Kamieni na szaniec" z 1943 roku, a także zrekonstruowany niemal w całości korytarz więzienny oddziału VII oraz wiernie odtworzone cele, m.in. celę kwarantanny i celę śmierci. Uzupełnienie wystawy stanowił duży wybór ikonografii, prasy, wydawnictw konspiracyjnych, plakatów, obwieszczeń władz okupacyjnych, map i szkiców oraz powstałych w więzieniu pamiątek, wierszy i rysunków. Przed Muzeum uczestnicy obejrzeli pomnik Drzewa Pawiackiego - kopię słynnego wiązu, na którym rodziny ofiar od 1945 roku umieszczały tabliczki epitafijne. Później ósmoklasiści zwiedzili miejsca związane z lekturą oraz akcjami Małego Sabotażu. Odwiedzili Plac Unii Lubelskiej, gdzie stał Pomnik Lotnika, Krakowskie Przedmieście z Pomnikiem Mikołaja Kopernika, a także pl. Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Spacer śladami akcji pod kryptonimem Meksyk II, czyli Akcji pod Arsenałem przywołał w pamięci odbicie Rudego z rąk Niemców. Kolejnym odwiedzonym miejscem była dawna siedziba Gestapo, mieszcząca się na al. Szucha - Mauzoleum Walki i Męczeństwa 1939 - 1945, gdzie przesłuchiwany był Rudy. Ostatnim etapem wycieczki było Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali bohaterowie lektury, a także wybitny polski poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Wycieczka wywarła na uczniach olbrzymie wrażenie. Realia życia pokolenia Alka, Rudego i Zośki w ogarniętej wojną Warszawie młodzież znała do tej pory jedynie z kart powieści Aleksandra Kamińskiego oraz lekcji języka polskiego. Wizyty w muzeach pozwoliły im odczuć na własnej skórze grozę tych strasznych czasów. Była to niesamowita lekcja historii.

Karolina Pawelec, Edyta Rejmer


Uczniowie klasy 1bi wybrali się na wycieczkę do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Wszyscy przypomnieli sobie zasady bezpiecznego zachowania w sytuacjach zagrożenia, a także dowiedzieli się jak ciężka i odpowiedzialna jest praca strażaka.


Polska w liczbach

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas VI- VIII uczestniczyli w konkursie "Polska w liczbach". Konkurs ten był okazją na przypomnienie wiadomości z różnych dziedzin geografii, matematyki, historii, związanych z naszą ojczyzną. W konkursie pierwsze miejsce zajęła klasa VIIIB.

Anna Rudny, Ewelina Kiliańska


11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada w naszej szkole obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W celu upamiętnienia tego wydarzenia uczniowie uczestniczyli w uroczystej akademii. która wprowadziła wszystkich w nastrój trudnych dni niewoli i przybliżyła ducha narodu, podczas walk o niepodległość. Na koniec akademii, o godzinie 11:11, włcązając się do akcji "Szkoła do hymnu", społeczność uczniowska wspólnie odśpiewała hymn narodowy.


Mistrzostwa Radomia w Unihokeju Dzieci

Uczniowie z klas szóstych i piątych wzięli udział w Mistrzostwach Radomia w Unihokeju Dzieci.Chłopcy dzielnie walczyli i w Finale uplasowali się na czwartym miejscu !!!


#DzieciUcząRodziców- "Niezwykła podróż"

Klasy 1a, 2ai, 2b, 3ai i 3bi brały udział w lekcji "Niezwykła podróż" w ramach 5 edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą Rodziców". Lekcja odbyła się w rocznicę odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. W październiku 1492 roku żeglarz wypłynął z Hiszpanii i przez ocean dopłynął do małych wysepek nieopodal kontynentu amerykańskiego. Uczniowie wzorem Kolumba wyruszyli w niezwykłą podróż dookoła świata. Dowiedzieli się, czym są kontynenty i oceany i ile ich jest. Nieco bliżej poznali kilka państw i zwierzęta tam żyjące. Na zakończenie dzieci wykonały zadania polegające na wyszukaniu i pokolorowaniu kontynentów oraz zwierząt według wzoru.


W październiku uczniowie klas VI ai oraz VI b wzięli udział w warsztatach "Od ziarenka do bochenka". Podczas zajęć poznali proces obróbki ziarna od momentu zasiewu do produktu końcowego, jakim jest chleb. Następnie każdy własnoręcznie uformował bułkę, którą po upieczeniu mógł zejść. Warsztaty odbyły się w Muzeum Wsi Radomskiej w ramach projektu #Kulturalna Szkoła na Mazowszu.


SZKOŁA PAMIĘTA

"Szkoła pamięta" to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Nasza szkoła, jak co roku, wzięła udział w tej akcji. Uczniowie i nauczyciele odwiedzili lokalne miejsca pamięci, porządkowali opuszczone mogiły, przygotowali tablice informacyjne na temat zwyczajów i tradycji zadusznych, a także osób związanych z naszym regionem.


"BEZPIECZNE DROGI RADOMIA"

W piątek 20.10.2023r. odbył się XXV Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego "BEZPIECZNE DROGI RADOMIA"organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Radomiu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 6b: Maciej Kilian, Szymon Kilian oraz Nikodem Arczewski. Tematyka konkursu obejmowała zagadnienia związane ze znajomością przepisów ruchu drogowego na poziomie uzyskania karty rowerowej oraz podstawy udzielania I pomocy przedlekarskiej - (test pisemny), praktycznych zasad poruszania się na rowerze (jazda po rowerowym torze przeszkód). Gratulujemy zdobycia wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów!


Międzynarodowy Dzień Warzyw i Owoców

Dnia 20 października w świetlicy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Warzyw i Owoców. Celem obchodów tego święta było: zapoznanie dzieci z wartościami odżywczymi warzyw i owoców oraz zachęcenie dzieci do codziennego ich spożywania. Uczniowie rozwiązywali zagadki o warzywach i owocach, wykorzystując sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości. Dodatkowo wysłuchali wiersza "Witaminowe abecadło" oraz wykonali prace plastyczne związane z tematem. Wszystkie dzieci pracowały bardzo aktywnie i z ogromnym zaangażowaniem.

uczniowie z photonem

TYDZIEŃ KODOWANIA

EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. W naszej szkole uczniowie na lekcji geografii mieli za zadane odkodować zaszyfrowane rzeki Polski. Udało się, choć wymagało to skupienia się. Na dodatkowych zajęciach Młodzi Odkrywcy Nowych Technologii również zajmowali się kodowaniem używając sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.


ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

ślubowanie uczniów

W dniu 19.10.2023 dzieci z klas pierwszych zostały przyjęte przez panie dyrektor M. Filipiak i M. Rdzanek w poczet uczniów naszej szkoły. W tej wyjątkowej chwili towarzyszyli pierwszakom wychowawcy: klasie Ia - p. B. Heba , klasie Ibi - p. J. Chrzanowska i nauczyciel współorganizujący- p. M. Bartel, rodzice oraz koledzy ze starszych klas. Pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, uczniami i kolegami. Otrzymali pamiątkowe Dyplomy i upominki oraz życzenia wielu sukcesów edukacyjnych na drodze do klasy ósmej.

Zapraszamy do obejrzenia skrótu z uroczystości : tutaj- na kanale youtube

klasa1a
klasa1bi

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

występ uczniów na akademii

Dnia 12 października 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program artystyczny przedstawiony przez klasę VIIIAi był podziękowaniem dla nauczycieli, wychowawców oraz wszystkich pracowników szkoły za trud wkładany w edukację i wychowanie młodzieży. Tym razem uczniowie wcielili się w rolę nauczycieli i w zabawny sposób przedstawili sceny prosto z pokoju nauczycielskiego. Nie zabrakło utworów muzycznych i pięknych wierszy. Na koniec zebrani obejrzeli filmik pt. "Prawdziwe życie szkolne" ukazujący sceny z życia uczniowskiego. Oprócz prezentowanych zabawnych sytuacji nie zabrakło również treści, które skłaniały słuchaczy do chwili zastanowienia i refleksji w pełnieniu powierzonej pedagogom misji. Następnie członkowie Samorządu Uczniowskiego wręczyli kwiaty wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życząc im zdrowia, uśmiechu na co dzień, satysfakcji z pracy, spełnienia marzeń i pogody ducha. Po części artystycznej pani dyrektor Małgorzata Filipiak podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za codzienne zaangażowanie, życzliwość, serdeczność i wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom.

Opracowanie scenariusza: Edyta Rejmer i Karolina Pawelec


"Innowacyjna historia - nowoczesne technologie w służbie edukacji"

Nasza szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym "Innowacyjna historia - nowoczesne technologie w służbie edukacji" realizowanym pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. "Innowacyjna historia" to przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki, którego celem jest: -prezentacja możliwości wykorzystania nowych technologii, w szczególności VR, w prowadzeniu zajęć lekcyjnych, -rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów, które zwiększają ich szanse na przyszłym rynku pracy, -wprowadzenie nauczycieli w technologię wirtualnej rzeczywistości i zaprezentowanie jej jako efektywnego narzędzia edukacyjnego -wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z historią Polski - dzięki atrakcyjnej i innowacyjnej formie prezentacji treści nauczania. Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii wirtualnej rzeczywistości nasi uczniowie wzięli udział w lekcji historii, która odbyła się w technologii VR (ang. Virtual Reality). Podczas pokazu młodzież brała udział w projekcji dwóch filmów prezentujących wydarzenia z historii Polski - Powstanie Warszawskie oraz Bitwę Warszawską 1920. Oba seanse zrealizowane były w technologii wirtualnej rzeczywistości dzięki czemu uczniowie mieli poczucie osobistego uczestnictwa w oglądanym wydarzeniu.


DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE!

Dzień Chłopaka jest nowym, nieoficjalnym świętem obchodzonym w Polsce 30 września. Członkinie Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole nie zapomniały o swoich kolegach zarówno tych młodszych, jak i starszych. Dziewczyny przygotowały wiele atrakcji dla swoich kolegów. Konkursy, wyzwania, pytania czy językowe łamigłówki oraz rozpoznawanie marek samochodów to tylko część zadań, które czekały tego dnia na naszych "panów". Okazało się, że w naszej szkole jest wielu chłopców zasługujących na miano "Superchłopaka". Uczestnicy zabaw otrzymali nagrody i dyplomy. Niespodzianki i życzenia bardzo się podobały i wszyscy obdarowani serdecznie dziękowali. Wszystkim chłopakom składamy jeszcze raz serdeczne życzenia z okazji ich święta.

Opiekunki Samorządu Uczniowskiego: p. K. Pawelec, p.E. Rejmer


Dzień Drzewa

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą był amerykański przyrodnik Juliusz Sterling Morton. W 1872 roku po raz pierwszy zachęcił on swoich rodaków do sadzenia drzew. Święto to trafiło do Europy w 1951 roku, natomiast w Polsce obchodzone jest od kilku lat. Akcja ma w swoich założeniach służyć ochronie drzew i popularyzacji ich znaczenia w biosferze oraz podnosić świadomość ekologiczną społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. My też przyłączyliśmy się do akcji. Uczniowie klasy 1a i 5ai z wychowawcami zasadzili sadzonkę sosny pozyskaną z Lasów Państwowych.


Wycieczkowo...

27 września uczniowie klas Vai, VI ai oraz VI b pojechali na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Zwiedzili tam klasztor na Świętym Krzyżu, zamek w Chęcinach oraz jaskinię Raj. Wycieczka została zorganizowana z okazji Dnia Chłopaka.


We wrześniu uczniowie klas VI ai oraz VI b wzięli udział w wycieczce pod hasłem "Poznaj swoje miasto!". Wycieczka została zorganizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemi Radomskiej. Poniżej znajduje się relacja ucznia klVI b - Maćka Topolskigo.

25 września 2023 r. wybraliśmy się całą klasą na wycieczkę po Radomiu. Wycieczka została zorganizowana przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemi Radomskiej. Wspólne wyjście było nauką o zabytkach i historii naszego miasta. Zgodnie z planem dotarliśmy na miejsce, w którym czekała na nas pani przewodniczka. Najpierw wysłuchaliśmy, gdzie i w jakim celu się udamy, następnie poszliśmy na rynek. Tu popatrzyliśmy na budynek ratusza. Pani przewodniczka powiedziała nam, że pierwotny ratusz zbudowano w 2. połowie XIV wieku w stylu gotyckim, jednak nie zachował się on do dziś. Na jednej z kamienic, znajdujących się przy ul. Rwańskiej, pani pokazała nam pozostałości zegara słonecznego, który został wykonany w 1955 roku, niestety farby wykorzystane do malowania tarczy zegara okazały się nietrwałe. Po rozmowie i zadawanych pytaniach wyruszyliśmy do Kamienicy Starościńskiej, gdzie oglądaliśmy film o historii Radomia, a potem obejrzeliśmy eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologów. Były to głównie przedmioty codziennego użytku i ich fragmenty. W drodze do centrum zatrzymaliśmy się, by zobaczyć makietę Zamku Królewskiego. Tu dowiedzieliśmy się, że w zamku tym mieszkał król Kazimierz Jagiellończyk. Następnie zatrzymaliśmy się przed kościołem oo. bernardynów - jednym z najcenniejszych i najstarszych zabytków naszego miasta . Potem poszliśmy na pl. Konstytucji 3-go Maja, gdzie "spotkaliśmy się" z Witoldem Gombrowiczem. Usiedliśmy koło niego i spróbowaliśmy zagrać z nim w szachy. Kilkadziesiąt metrów dalej, przy kawiarnianym stoliku, siedział słynny filozof Leszek Kołakowski - z urodzenia radomianin. Oczywiście były to pomniki wybitnych Polaków związanych z naszym miastem. Pani przewodniczka powiedziała, że są one jednymi z najnowszych w Radomiu.

Zwiedzanie zakończyliśmy ok. godz. 11:20 . Do szkoły wróciliśmy zadowoleni, mając bogatszą wiedzę o Radomiu niż wcześniej. Każdy z nas otrzymał też grę terenową - Pakiet Radomskiego Turysty Miejskiego.


Klasa 3bi odwiedziła 2 października Ranczo Rajec z alpakami. Podczas wycieczki kształcona była empatia względem zwierząt, stymulowanie rozwoju ruchowego i zmysłów.

uczniowie z aparatem przy alpakach

W piątek 29.09.2023r. uczniowie klasy 5b oraz 7bi pojechali do Muzeum Wsi Radomskiej na ognisko integracyjne z okazji Dnia Chłopaka. Pogoda sprzyjała, humory dopisały i zabawa była przednia. Wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni i czekają na kolejne klasowe wyjście. Te radosne chwile zostały utrwalone aparatem i kamerą z programu Laboratoria przyszłości.

uczniowie z aparatem i kamerą

28.09.2023 roku klasa IVai udała się na wycieczkę do manufaktury słodyczy. Podczas tego wydarzenia dzieci wykorzystały aparat fotograficzny i kamerę w celu utrwalenia umiejętności korzystania z w/w sprzętu do dokumentowania wydarzeń klasowych.

uczeń z aparatem-Laboratoria Przyszlości

27 września uczniowie z klasy 7 ai pod opieką p.Bożeny Świgoń i p.Małgorzaty Kierzkowskiej wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Wsi Radomskiej z okazji Dnia Chłopaka. Najpierw zwiedzali zabytki, słuchali prawdziwych opowieści o tym jak dawniej żyło się na wsi. Po lekcji muzealnej miło spędzili czas przy swojskim ognisku, piekliśmy kiełbaski, a zabawa była przednia!


Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

 uczestnicy akademii

20 września w naszej szkole odbył się uroczysty apel pod hasłem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, przybliżający sylwetki Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów. W montażu słowno-muzycznym, przygotowanym przez uczniów klas 6 b i 7 ai, przedstawiono tragiczne losy Wiktorii i Józefa, którzy za pomoc ośmiorgu Żydom zostali rozstrzelani przez faszystów wraz z sześciorgiem swoich dzieci. Śmierć ponieśli także ukrywani ludzie. Apel był też okazją do rozmowy o Holokauście i przedstawienia postaw Polaków, pomagających w tych trudnych czasach obywatelom pochodzenia żydowskiego. Uczniowie przypomnieli sobie m.in. sylwetki W.Bartoszewskiego, I. Sendlerowej, J. Korczaka, J. Karskiego, czy A. Kamińskiego. Podczas uroczystości wykonawcy recytowali wiersze poetów polskich oraz poetów żydowskich, wysłuchano utworów K. K. Baczyńskiego, O.Mandelsztama, W. Broniewskiego, T. Różewicza, A. Osieckiej, J. Koźmińskiego i W. Bartoszewskiego. Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Wiceprezydent Miasta Radomia - Pani Katarzyna Kalinowska oraz Dyrektor Wydziału Katechetycznego - ks. dr Jarosław Zieliński, którzy po zakończeniu apelu zabrali głos, dziękując dzieciom za piękny przekaz. Uroczystości towarzyszyła wystawa wykonana przez uczniów klas 6 ai, 6 b, do której portrety namalowała uczennica klasy 7 ai- Wiktoria Pyszczak.

Organizatorzy : B. Świgoń, M. Kierzkowska, ks. T. Orłowski, W. Makuch, I. Bisińska.

Zapraszamy do obejrzenia skrótu akademii : tutaj- na kanale youtube


Dzień Kropki

15 września w świetlicy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Celem tego wydarzenia było: rozwijanie pomysłowości, kreatywnego myślenia , zintegrowanie grupy oraz uświadomienie, że kropka towarzyszy nam w codziennym życiu. Dzieci obejrzały film "Kropka", były też zawody sportowe oraz działania plastyczno-techniczne. Wszyscy uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i z chęcią uczestniczyli w zajęciach, podczas których wykorzystali sprzęt zakupiony w ramach Laboratorium Przyszłości.


ÓSMOKLASIŚCI NA WYSTAWIE RADOM EXPO 2023

W piątek 8 września 2023 roku klasy 8Ai i 8B wraz z wychowawczyniami: p. A. Wiszniewską, p. K. Pawelec i p. E. Rejmer udały się do Radomskiego Centrum Sportu na wystawę Radom Expo 2023 organizowaną przez Gminę Miasta Radomia. Wystawa branżowa dotyczyła przemysłu budowlanego, handlowego oraz motoryzacyjnego. Na radomskiej hali zebrało się sześćdziesięciu wystawców z różnych branż. W programie przewidziano liczne animacje, bezpłatne porady, konsultacje oraz konkursy. Radom Expo 2023 było nie tylko prezentacją dorobku radomskich firm, ale także okazją do pokazania oferty szkół ponadpodstawowych kształcących w kierunkach technicznych, takich jak: Zespół Szkół Technicznych i Hotelarskich w Radomiu, Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomiu, Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce - Letnisku, Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu, Zespół Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego "Hubala" w Radomiu. Ósmoklasiści zapoznali się z ofertą szkół technicznych oraz wyższych. Niniejsza wystawa miała pomóc uczniom w wyborze szkoły średniej oraz zawodu wykonywanego w przyszłości.


Zmieniamy się dla Was !

Dzięki Waszemu wsparciu w postaci udziału w licznych kiermaszach organizowanych w ubiegłym roku, udało nam się zakupić nowe ławki korytarzowe , które ustawiliśmy na holu na trzecim piętrze. Dziękujemy również Radzie Rodziców za sfinansowanie dodatkowej ławki z funduszy składkowych. Razem możemy więcej ! Zachęcamy do wspierania kolejnych kiermaszy, które będziemy dla Was organizować również w tym roku oraz dokonywania wpłat na Komitet Rodzicielski.


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Witamy serdecznie wszystkich uczniów w nowym roku szkolnym 2023/2024. Życzymy bardzo dobrych wyników w nauce i mnóstwa sukcesów!


2022/2023


DZIEŃ PRZYJACIELA

Dnia 13 czerwca w świetlicy obchodziliśmy Dzień Przyjaciela. Celem tego święta było umacnianie więzi pomiędzy dziećmi oraz uświadomienie, jakim drugi człowiek może być oparciem w różnych sytuacjach. Odbyła się rozmowa kierowana nauczyciela z uczniami na temat: Przyjaźń i cechy dobrego przyjaciela. Dzieci wykonały sylwety postaci na których wypisały, jakie cechy powinien mieć przyjaciel. Pracowały chętnie i z dużym zaangażowaniem. Podczas zajęć wykorzystano zakupiony sprzęt w ramach LaboratoriumPrzyszłości.


WYCIECZKA DO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

6.06.23 r. klasa 2bi wybrała się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu. Celem wizyty była edukacja na temat bezpiecznego zachowania w sytuacjach zagrożenia. Dużo radości sprawił dzieciom pokaz umundurowania oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaka. Wielką atrakcją była możliwość przymierzenia prawdziwego hełmu, odzieży strażackiej i możliwość pobytu w wozie strażackim. W "Bezpiecznym domu" dzieci mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu . Strażak wytłumaczył dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń. Podczas zajęć uczniowie przećwiczyli ewakuację z miejsca objętego dużym zadymieniem.

Dzieci z Oddziału Przedszkolnego również brały udział w zajęciach edukacyjnych PSP "Bezpieczny dom". Dowiedziały się, jak dbać o bezpieczeństwo w domu oraz na czym polega praca strażaka.


KONCERT "ZAKOŃCZENIE SEZONU"

2 czerwca odbył się ostatni koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej czyli "Zakończenie sezonu". Na scenie stanęły dwa fortepiany Revie Piano Duo oraz flecistka z Radomia S.Kocyk. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem słuchali muzyki Mozarta i Bacha . Na zakończenie każde dziecko dostało cukierka z okazji Dnia Dziecka. Czekamy teraz na rozpoczęcie sezonu we wrześniu.


SPARTAKIADA UCZNIÓW KLAS 0-III

1 czerwca w naszej szkole odbyła się SPARTAKIADA UCZNIÓW KLAS 0-III O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY. Przedstawiciele klas rywalizowali w wybranych konkurencjach sportowych, przy entuzjastycznym dopingu kolegów. Po intensywnej rywalizacji zwycięzcy na poziomie klas otrzymali od Pani Dyrektor Małgorzaty Filipiak puchary, a wszystkie drużyny dyplomy. Ten radosny dzień dopełniły życzenia z okazji Dnia Dziecka.

Organizatorzy: Jolanta Chrzanowska, Barbara Zych, Małgorzata Bartel, Monika Kowalczyk.

 uczniowie stoją na boisku

31 maja nasza szkoła brała udział w Integracyjnym Festynie Środowiskowym zorganizowanym przez Centrum Aktywności Lokalnej dla dzielnicy Śródmieście. Impreza odbyła się w Parku Kościuszki (muszla koncertowa). Na scenie zaprezentowali się uczniowie klas "0", 2ai oraz 3ai. Po występach dzieci brały udział w turniejach i zabawach przygotowanych przez uczniów z innych szkół.


WYCIECZKOWO!

W dniu 30 maja klasy pierwsze wzięły udział w swojej wycieczce wycieczce do Marcul. Pierwszą atrakcją był przejazd kolejką wąskotorową z Iłży do Marcul- uczniowie w czasie podróży mogli podziwiać piękno przyrody. W Marculach zwiedzili Arboretum w Nadleśnictwie, które stanowi kolekcję drzew i krzewów. Mogli również zobaczyć główną kwaterę z dębem Jana Pawła II. Zwiedzili także Centrum Edukacji Przyrodniczej, gdzie podziwiali różne gatunki zwierząt wypchanych i ptactwa . Na zakończenie wycieczki było ognisko z kiełbaskami i pieczonym chlebkiem.


30 maja uczniowie klas 2ai, 2bi i 3ai uczestniczyli w wycieczce do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Dzieci w Wiosce Czarownic przechodziły przez Tunel Odwagi i podziwiały czarodziejskie sztuczki m.in. bańki ogniowe na dłoni i zamykanie w bańce mydlanej. Następnie z pokładu amerykańskiego schoolbusa obserwowały Park Safari - zwierzyniec górny, który zamieszkuje wiele gatunków zwierząt m.in.: bydło Zebu, jak tybetański, owce kameruńskie, wielbłądy dwugarbne, lamy, dziki, strusie afrykańskie, emu, antylopy nilgau. W czasie spaceru "dolną częścią" Zwierzyńca, dzieci mogły przyjrzeć się wielu gatunkom ptaków oraz nakarmić i pogłaskać niektóre ssaki. Podczas pobytu w Parku Miniatur uczniowie poznali historię zamkniętą w murach prawie 50 najpiękniejszych polskich zamków. W Prehistorycznym Oceanarium zobaczyli z bliska, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Natomiast w JuraParku i Muzeum Dinozaurów poznali burzliwą historię rozwoju życia na naszej planecie. Po licznych atrakcjach uczniowie mieli czas wolny na swobodną zabawę i zakup pamiątek. Pobyt w Bałtowie okazał się doskonałą okazją do nauki, zabawy i integracji.


(Za) powietrzmy się!

Dn.29.05.2023r. uczniowie klasy Iai, Ib brali udział w pogadance na temat (Za) powietrzmy się! przeprowadzonej przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Radomiu. W trakcie spotkania dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat procesów powstawania kwaśnych deszczy, dziury ozonowej, smogu. Uczniowie wiedzą, dlaczego zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla człowieka i jak należy dbać o jego czystość. Złożyli ślubowanie młodego ekologa i otrzymali upominki.

 uczniowie siedzą w ławkach i słuchają pogadanki
 uczniowie trzymają dyplomy

WIOSNA RADOSNA W NASZEJ SZKOLE

Dnia 17.05.2023r. w PSP nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi w Radomiu odbyła się VII Edycja Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego szkół integracyjnych 0 - III "Wiosna radosna" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia oraz patronatem medialnym: Radomskiej Grupy Mediowej. W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział dzieci z ośmiu radomskich szkół integracyjnych: PSP 1, PSP 4, PSP 6, PSP 10, PSP 14, PSP 22, PSP 29 oraz gospodarze - PSP 13. więcej na ten temat w zakładce konkursy


Światowy Dzień Unii Europejskiej

9 maja obchodzimy Światowy Dzień Unii Europejskiej. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowaliśmy Dzień Europejski. Uczniowie zaprezentowali zwyczaje, atrakcje turystyczne, dania narodowe poszczególnych krajów. Wśród przedstawianych państw znalazły się: Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Hiszpania i wiele innych. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w realizację tego przedsięwzięcia. To był pierwszy Dzień Europejski w naszej szkole, ale na pewno nie ostatni... Zdjęcia wykonane przy użyciu sprzętu zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

fotorelacja (dokument pdf)


APEL Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W dniu 28 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby uczcić wydarzenia, jakie miały miejsce 232 lata temu, uczniowie klasy 3ai i 3bi pod opieką wychowawców i nauczycieli wspomagających przygotowali montaż słowno - muzyczny, upamiętniający ten doniosły fakt.
Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem pocztu sztandarowego, odśpiewaniem hymnu państwowego oraz przemówieniem Pani Dyrektor Małgorzaty Filipiak i Pani Wicedyrektor Magdaleny Rdzanek. Tego dnia nie zabrakło patriotycznych akcentów, które nadały uroczystości szczególnego charakteru: biało - czerwona dekoracja sali, chorągiewki w barwach narodowych oraz stroje galowe przyozdobione wstążkami na znak tożsamości narodowej. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Wprowadzeniem uroczystego i podniosłego nastroju, były słowa wiersza jednego z poetów: "O wielki, święty dniu, nie bojem tyś sławiony, nie łupem krwawych bitew pamiętne Twe plony". Wydarzenia ujęte w tych słowach były okazją do krzewienia wśród uczniów świadomości narodowej, kultywowania ważnych wartości i tradycji. Apel był doskonałą okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski m.in. okoliczności ustanowienia konstytucji z roku 1791 oraz zaprezentowanie sylwetek osób, które brały udział w pracach nad tworzeniem konstytucji i przyczyniły się do jej uchwalenia. Dopełnieniem całości był niesamowity układ taneczny w wykonaniu uczennic klasy trzeciej. Dziewczynki wykonały taniec z biało - czerwonymi wstążkami do muzyki współczesnej.
Po zakończeniu programu artystycznego, uczniowie zostali nagrodzeni przez społeczność szkolną gromkimi brawami, która nie ukrywała łez wzruszania, dumy i radości.

 kolaa przedstawiajácy uczniów ubranych uroczyßcie podczas akademii

Światowy Dzień Ziemi 2023 pod hasłem "Ziemia na krawędzi"

 logo młody ekolog

22 kwietnia nasza planeta Ziemia - ma swoje święto, obchodzimy Dzień Ziemi. Tego dnia ludzie na całym świecie jednoczą się w swoich działaniach i staraniach, aby poprawić stan czystości naszej błękitnej planety i niwelować skutki bardzo szkodliwych działań, które codziennie na całym świecie mają miejsce. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się do takich działań, aby uświadomić wszystkim, że tak naprawdę, każdy może przyczynić się do poprawy jakości życia na naszym globie. Uczniowie klas 0 - 3 na zajęciach wykonali kolorowanki ekologiczne, z których została utworzona wystawa, obejrzeli prezentację multimedialną pt. " Młody ekolog"z akcji edukacyjnej# "Dzieci uczą rodziców". Dzięki niej dzieci dowiedziały się czym jest ekologia, jak prawidłowo segregować odpady oraz poznały zasady dbania o środowisko, utrwaliły podstawowe i najważniejsze zasady z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Następnie przyszedł czas na zabawę. Uczniowie przystąpili do wykonywania zadań w ramach gry terenowej " Uratuj Ziemię". Segregowali śmieci i rozwiązywali zadania. Były też zabawy z wykorzystaniem robota Photon w ramach projektu #LaboratoriumPrzyszłości, utrwalali zdobytą wiedzę. Uczniowie z klasy 1b wykonywali zdjęcia wykorzystując aparat fotograficzny w ramach projektu #LaboratoriumPrzyszłości.
Na lekcji informatyki uczniowie klasy 3ai wykonali portrety Ziemi.
Dzieci świetnie się bawiły, a nauka przez zabawę jest najprzyjemniejszą formą zdobywania wiedzy.
Koordynatorami przedsięwzięcia były panie: Bożena Heba i Monika Zbiciak
Uczniowie z klasy 8ai wykonali piękną dekorację z cennymi wiadomościami, a przedstawiciele klas 4-8 sprawdzili swoją wiedzę biorąc udział w konkursie ekologiczno - przyrodniczym organizowanym w formie testu pod kierunkiem p. Ewy Zawadki.

 uczniowie wykonują zadania z okazji dnia ziemi

Dnia 13.04.23r. uczniowie klasy 4ai wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Radomskiej. Dzieci wzięły udział w warsztatach "Od ziarenka do bochenka", na których poznały proces obróbki ziarna od momentu zasiewu do produktu końcowego jakim jest chleb. Uczniowie oglądali kolekcję młynów oraz zapoznali się z ich konstrukcją. Dowiedzieli się, jak kiedyś pozyskiwano mąkę. Każdy uczestnik warsztatów wrócił do domu z własnoręcznie przygotowaną bułką z ciasta drożdżowego. Relacja z wycieczki została przygotowana przy wykorzystaniu sprzętu z laboratoriów przyszłości.


Misterium Męki Pańskiej

Dnia 5 kwietnia 2023 roku w PSP nr 13 w Radomiu odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Uczniowie z kl. VIai pod kierunkiem pani Bożeny Świgoń przedstawili montaż słowno-muzyczny, w którym nawiązali do tajemnicy paschalnej Chrystusa. Przesłanie płynące z występu skłoniło wszystkich do przeżywania i odkrywania na nowo sensu cierpienia i Zmartwychwstania Pańskiego. Zebrani mogli pogłębić ducha swojej wiary i w zadumie nad własnym życiem, przygotować się do przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Oprawę muzyczną poprowadzili: ksiądz Tomasz Orłowski i pani Małgorzata Kierzkowska. Stroje z epoki przygotowała pani Wiesława Makuch. Scenariusz występu wzbogaciła także scenografia przygotowana przez panią Małgorzatę Kierzkowską i panią Małgorzatę Bartel. Uroczystość zakończyły piękne życzenia, aby radość z odzyskanej nadziei i ożywionej miłości napełniła nasze serca w te nadchodzące Święta.Link do fotorelacji: tutaj- na kanale youtube


SZKOLNY KIERMASZ WIELKANOCNY

4 kwietnia w naszej szkole odbył się Szkolny Kiermasz Wielkanocny. Wszystkie prace- ozdoby, rękodzieła i dekoracje, przygotowali uczniowie oraz rodzice. Kiermasz upłynął w przedświątecznej i miłej atmosferze, cieszył się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, pomoc i udział w kiermaszu. Jednocześnie pragniemy życzyć świąt przepełnionych radością, nadzieją i miłością.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

3 kwietnia obchodziliśmy w świetlicy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Uczniowie prezentowali przed społecznością szkolną, rodzicami i nauczycielami fragmenty bajek i baśni. Wszystkie dzieci znakomicie wywiązały się z zadania. W przygotowaniu pięknych strojów pomagali rodzice.
Uczestnikami były dzieci:
Michał Karwaszewski kl. 1ai
Weronika Ziółko kl. 1ai
Julia Taboła kl. 2ai
Emilia Fudala kl. 3ai
Maja Godek kl. 3ai
Oliwia Wróbel kl. 3ai
Oliwia Kosior kl. 3bi
Dla wszystkich dzieci uczestniczących w prezentacji pięknego czytania organizatorzy przygotowali dyplomy i słodkie upominki.

 uczniowie przebrani za postaci z bajek

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

W 2023 roku Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypadł 2 kwietnia w niedzielę. Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Osoba, u której stwierdza się takie zaburzenie inaczej postrzega świat, ma problemy z komunikowaniem się i utrzymywaniem kontaktów społecznych. Często jest nierozumiana i nieakceptowana przez otoczenie. Wynika to głównie z braku świadomości społeczeństwa na temat przyczyn i objawów choroby. Dlatego w naszej szkole w okolicach tego dnia wychowawcy wraz z nauczycielami współorganizującymi przeprowadzili lekcje na temat autyzmu. Celem tych zajęć było:
- upowszechnianie i pogłębianie wśród dzieci wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu,
- kształtowanie postaw szacunku, tolerancji i akceptacji osób z autyzmem,
- wzbudzanie zainteresowania dzieci problemami osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin,
- okazanie solidarności z otoczeniem osób cierpiących na ASD,
- kształtowanie twórczego myślenia i umiejętności wyrażania własnych uczuć i emocji.
Ponadto na I piętrze, tuż obok sali rewalidacyjnej nr 104, została przygotowana przez panią Monikę Zbiciak tablica informacyjna.

Zespół ds. Integracji


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY KLASY VIIAi

Klasa VIIAi wiosnę witała w stolicy. Najpierw wybraliśmy się do teatru na musical pt. "Mały Książę". Urzekająca muzyka Pauliny Kapłon, piosenki autorstwa Malwiny Czapigi, animacje, sceny oraz elementy cyrkowe doskonale dopełniły prozę Exupery' ego. Znaleźliśmy się w świecie pełnym magii, wzruszeń, barwnych kostiumów i akrobacji. Była to wspaniała podróż po wszechświecie, która prowadziła prosto do ukrytego w każdym z nas dziecka.
Kolejnym etapem wycieczki był spacer po Łazienkach Królewskich. Nie bez powodu były one nazywane "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie". Ta piękna, letnia rezydencja króla Stanisława Augusta to klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Spacerowaliśmy i obserwowaliśmy budzącą się do życia przyrodę. W trakcie spaceru obejrzeliśmy perły architektury europejskiej np. Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię czy Amfiteatr. W ogrodach przechadzaliśmy się ścieżkami oraz alejkami wśród drzew i krzewów, gdzie mieszczą się: Ogród Królewski, Ogród Romantyczny i Ogród Modernistyczny.
Nie zapomnieliśmy także, że 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa i w związku z tym założyliśmy dwie różne skarpetki.
Po spacerze udaliśmy się na obiad, po którym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Radomia. Czekamy z niecierpliwością na kolejną wycieczkę.


Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

Data 21 marca nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Celem obchodzonego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej, propagowanie praw i dobra ludzi z Zespołem Downa oraz integracja z nimi. Symbolem tego dnia stały się kolorowe skarpetki zakładane "nie do pary" jako wyraz tolerancji, solidarności z osobami z trisomią 21.

 kolaż zdjęć prac dzieci przedstawiających rózne skarpetki oraz zdjęcie uczniów z różnymi skarpetkami

21 marca dzieci grupy przedszkolnej Oai brały udział w obchodach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Oglądały film edukacyjny i wykonywały prace plastyczne. Założyły również skarpety nie do pary.


Lekcje oszczędzania

21 marca w naszej szkole odbyły się lekcje SKO dla klas drugich i trzecich. Zajęcia przeprowadziły panie z banku PKO BP. Uczniowie dowiedzieli się jak oszczędzać pieniądze, gdzie ulokować zebrane fundusze oraz poznali polskie banknoty. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć na blogu SKO


ZIELONY DZIEŃ PATRYKA

nauczycielki rozdają zielone ciasta

W poniedziałek i wtorek 13 i 14 marca 2023 odbyły się w naszej szkole uroczystości związane z dniem świętego Patryka. Uczniowie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym, w pochodzie szkolnym oraz zasmakować zielonego serniczka, mufinek i zielonego napoju. A to wszystko przy brzmieniach irlandzkiej muzyki. Zabawy bylo co nie miara, apetyty dopisaly i wszyscy bawili się wspaniale. Zapraszamy za rok.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Dnia Patryka tutaj- na kanale youtube

DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE

Spoglądanie za okno 9 marca przyprawiało nas - organizatorów dnia otwartego - o niemały ból głowy. Deszcz, śnieg, wiatr przeplatały się ze sobą od samego rana. Komu by się chciało wychodzić z domu w taką pogodę? Do szkoły? Jakaż nas jednak czekała niespodzianka! Świetlica szkolna, w której odbywało się powitanie gości, wypełniła się do ostatniego miejsca! Ba! Nawet na korytarzu zebrał się mały tłumek.
Po części oficjalnej, której najwspanialszym elementem były występy artystyczne naszych najmłodszych uczniów, przenieśliśmy się na III piętro. Tam po projekcji krótkiego filmu o naszej szkole dzieci i rodzice zostali zaproszeni na zajęcia pokazowe przez nauczycieli. Malowano balony i folię, ćwiczono sensorykę, sprawdzono znajomość języka angielskiego i eksplorowano świat nauki i techniki. Jednym słowem - działo się! Wszyscy opuszczaliśmy szkołę z uśmiechami na twarzy!
W imieniu organizatorów pragniemy podziękować wszystkim za tak liczne przybycie i wspólnie spędzone popołudnie.
Do zobaczenia we wrześniu!

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Dnia Otwartego tutaj- na kanale youtube

Klasa Ib w Science Lab

Uczniowie kl Ib uczestniczyli w warsztatach Kuchni molekularnej w Centrum Edukacyjnym Science Lab. Dzieci poznały proces powstawania suchego lodu, jego właściwości i szerokiego zastosowania w przemyśle. Samodzielnie wykonały kuleczki żelowe oraz smaczne lody. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości.

uczniowie wykonują doświadczenia chemiczne

Bezpieczne ferie

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi uczniowie kl.0-IV obejrzeli filmy edukacyjne dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Klasy 0 i 3ai przygotowały plakat na temat "Jak aktywnie i bezpiecznie spędzić ferie zimowe?". W klasach IV-VIII wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat zasad bezpiecznego zachowania się i wypoczynku podczas wyjazdów, w domu, na świeżym powietrzu, ale również w Internecie.
Uczniowie 1ai i 1b gościli w Komendzie Mazowieckiej Policji w Radomiu, gdzie wysłuchali wykładu o przestrzeganiu bezpieczeństwa w czasie ferii.Obejrzeli również kilka filmów edukacyjnych na temat przestrzegania bezpieczeństwa, prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrażających. Uczniowie mieli okazję zobaczyć wnętrze pogotowia policyjnego oraz radiowozu policyjnego. Na koniec mogli zapoznać się z pracą policyjnego psa tropiącego, obejrzeć trasę treningową oraz pogłaskać psa, który jest specjalnie przeszkolony. Uczniowie byli zachwyceni i bardzo skupieni.


Karnawał w naszej szkole

Zdjęcie przedstawia uczniów przebranych na balu
Zdjęcie przedstawia uczniów przebranych na balu
Zdjęcie przedstawia uczniów przebranych na balu
Zdjęcie przedstawia uczniów przebranych na balu
Zdjęcie przedstawia uczniów przebranych na balu
Zdjęcie przedstawia uczniów przebranych na balu
Zdjęcie przedstawia uczniów przebranych na balu

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z zabawy karnawałowej klas 0-3: https://youtu.be/kEXh4qOIZXI

DYSKOTEKA WALENTYNKOWA

Z okazji zbliżających się walentynek, w czwartek 9 lutego br. Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę szkolną. Do zabawy zaproszono uczniów klas IV - VIII. Wszyscy miłośnicy tańca z wielką ochotą przybyli po południu do szkoły, by w miłej atmosferze spędzić swój wolny czas. Uczniowie mieli możliwość potańczyć przy świetnej muzyce, którą zapewniał Mateusz Kosior z klasy VIIIB pod okiem pana Dariusza Różańskiego. Członkowie Samorządu Uczniowskiego zadbali także o walentynkową dekorację, aby cała społeczność szkolna mogła się świetnie bawić.
Wszystkim uczestnikom dyskoteki, w imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękujemy za wspólną zabawę.
Opiekunki SU


POCZTA WALENTYNKOWA W NASZEJ SZKOLE

Uczniowie naszej szkoły pamiętali o DNIU ZAKOCHANYCH. Z tej okazji, jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Już szóstego lutego przygotowana i pięknie ozdobiona skrzynka czekała na kartki. Każdy z uczniów naszej szkoły przez cały tydzień mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę. Poczta była doskonałą okazją, aby wyznać miłość, sympatię lub po prostu przyjaźń. Pomysł cieszył się zainteresowaniem uczniów. Szkolnymi listonoszkami były: Natalia Snopczyńska, Zosia Mazurkiewicz, Karina Pawlak, Oliwia Mazurkiewicz i Anastazja Stelmasiak. Wszystkie kartki były niezwykle kolorowe i starannie przygotowane, każda z nich trafiła do adresata.
Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
że chcą kochać i kochają!
Opiekunki SU


#GramyZmyslami #Wzrok

Kolejny etap Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Gramy zmysłami". Tym razem zmysłem, który rozwijaliśmy, był wzrok. Eksperymenty są zajęciem, do którego nie trzeba przekonywać chyba nikogo. ,,Kosmos w słoiku", który stworzyło każde z dzieci, dał im wiele do myślenia. Jak mógłby wyglądać nasz wszechświat, gdyby stworzyła go wyobraźnia dzieci


#DzieciUcząRodziców- 4 lekcja "Bezpieczny internauta"

Klasy 1ai, 1b, 2ai, 2bi i 3ai brały udział w lekcji "Bezpieczny internauta" w ramach czwartej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców". Lekcja odbyła się z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, który obchodzimy 7 lutego. Podczas zajęć został omówiony termin "Internet" i czynności, jakie można robić w Internecie. Przedstawione zostały zagrożenia, które czyhają na użytkowników w sieci oraz 5 zasad bezpieczeństwa, których przestrzeganie sprawi, że korzystanie z Internetu będzie bezpieczne.


IV Ogólnoszkolne Dyktando Mistrz Ortografii 2023

8 lutego 2023 r. w naszej szkole odbyło się IV Ogólnoszkolne Dyktando Mistrz Ortografii 2023.
Zostało ono zorganizowane w przededniu Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzimy 21 lutego. W tym roku w konkursie, którego głównym celem było budzenie szacunku do mowy ojczystej oraz krzewienie umiejętności posługiwania się poprawną polszczyzną, wzięli udział uczniowie klas IV - VIII.
Choć polska ortografia nie należy do najłatwiejszych, z trudnym tekstem dyktanda zmierzyło się 20 uczniów. Laureatami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętnością ich zastosowania w praktyce. Tytuł Mistrza Ortografii 2023 zdobyła Oliwia Mazurkiewicz z klasy VII ai, II miejsce zajęła Zuzanna Sałek z klasy VI ai, zaś III miejsce - Zofia Mazurkiewicz z klasy VII ai. Jury przyznało także wyróżnienia dla Dominiki Pająk z klasy IV ai i Mateusza Gutkowskiego także z klasy IV ai. Laureaci i wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom, a także wszystkim uczestnikom, którzy odważyli się napisać to nie najłatwiejsze przecież dyktando. Chętnych do udziału w V edycji ortograficznych zmagań zapraszamy za rok. Zainteresowanie naszym przedsięwzięciem cieszy i świadczy przede wszystkim o tym, że poprawna pisownia jest dla wielu z nas bardzo ważna.

Organizatorzy konkursu: Magdalena Rdzanek, Irmina Bisińska, Karolina Pawelec, Aleksandra Bieńkowska


"(Nie)oczywiste. Wystawa szopek bożonarodzeniowych".

W Kamienicy Deskurów w Radomiu klasa 3ai obejrzała wystawę "(Nie)oczywiste. Wystawa szopek bożonarodzeniowych". Na wystawie zaprezentowane zostały szopki z całego świata. Znalazła się tu szopka z Betlejem, Armenii, Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej ukazując drogi rozpowszechniania się chrześcijaństwa i motywu szopki.Nie brakowało też najsłynniejszych szopek krakowskich. Uczniowie przynieśli się też do okresu PRL-u, dzięki kolejnej wystawie "Przemysł- siła miasta". Wystawa ukazuje bogatą historię Radomia w XX wieku. Dzieci miały okazję przejechać się rowerem po Radomiu, zrobić zdjęcie w kolejce przed sklepem "Kasia", skorzystać z telefonicznego aparatu z tarczą, obejrzeć maszyny do szycia "Łucznik", pograć w gry podwórkowe.


Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki

Z okazji Światowego Dnia Składanki i Łamigłówki, który obchodzony jest 29 stycznia, dzieci ze świetlicy szczególnie skoncentrowane były na rozwiązywaniu: rebusów, krzyżówek, sudoku, zagadek, labiryntów itp. Dzięki temu doskonaliły takie umiejętności jak: logiczne myślenie, spostrzegawczość, kreatywność, cierpliwość. Dzień ten przyniósł wiele radości i sprzyjał budowaniu pozytywnych relacji koleżeńskich.


Klasa 2bi w MCSW Elektrowni

Dnia 24.01.23 r. uczniowie klasy 2 bi wraz z wychowawczynią Anną Moczyńską wybrali się do MCSW Elektrownia na wystawę Wojciecha Fangora z okazji 100 rocznicy urodzin Artysty. Zdobyte w trakcie zwiedzania informacje dzieci wykorzystały podczas plastycznych zabaw w pracowni edukacyjnej tworząc portrety swoich koleżanek i kolegów.


"Roztańczony karnawał z ROK-iem".

20 stycznia dzieci z klasy 1ai, 1b, 3ai i 3bi wybrały się na koncert: "Roztańczony karnawał z ROK-iem". Repertuarem koncertu była muzyka taneczna inspirowana amerykańskim musicalem-"West Side Story" oraz tańcami bałkańskimi. Wykonawcami byli: Radom Percussion Group (ZSM im.Oskara Kolberga w Radomiu), Przemysław Zych - dyrygent i Radomska Orkiestra Kameralna

Dzień popcornu w naszej szkole

9.01 obchodzimy Światowy Dzień Popcornu. Z tej okazji nasza szkoła zamieniła się w wielką fabrykę popcornu. Popcorn towarzyszył nam na przerwach i lekcjach. Dla uczniów klas młodszych przygotowaliśmy mini kino. Tego dnia ogłosiliśmy również laureatów konkursu "Popcornowe cuda". Wszyscy bawiliśmy się świetnie.

Śladami PRL-u

Uczniowie klas Iai i Ib zwiedzili wystawę Polska w czasach PRL-u. Z zainteresowaniem oglądali zdjęcia Radomia z tego okresu, przedmioty wyprodukowane w największych zakładach radomskich np. Radoskór, Odlewnia Radomska, Radomska Wytwórnia Telefonów. Mieli okazję robić zakupy na kartki w zainscenizowanym sklepie, skorzystać z telefonu stacjonarnego. Obejrzeli wyposażenie mieszkania i szkolnej klasy. Atrakcją wystawy okazał się neon dawnego sklepu Kasia na ul. Żeromskiego.


Wystawa "Szopki bożonarodzeniowe z całego świata"

Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Uczniowie klas Iai i Ib mieli okazje wykazać się wiedzą na temat tradycji bożonarodzeniowych nie tylko w czasie zajęć lekcyjnych, ale również w czasie zwiedzania wystawy "Szopki bożonarodzeniowe z całego świata". Dzieci zachwycały się różnorodnością prezentowanych szopek. Fotografowały te najpiękniejsze aparatem zakupionym w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.


Wycieczka 2ai do muzeum

Klasa 2 ai w ramach programu "Kulturalna szkoła na Mazowszu" odwiedziła Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach pt. "Śladami Smoka Wawelskiego", podczas których wykonali imitacje ichnoskamieniałości w postaci pamiątkowego "medalu znalazcy", zwiedzili wystawę "Paleontologia i Geologia Regionu Radomskiego" z modelami dinozaurów,znanymi ze stanowisk na Ziemi Radomskiej oraz obejrzeli film 3D nawiązujący tematycznie do przedmiotu zajęć.


Noworoczny kiermasz słodkości

W dniu 05.01.2023r. w naszej szkole odbył się "Noworoczny kiermasz słodkości".Uczniowie mogli kupić pyszne babeczki oraz ciasta przyrządzone przez nauczycieli. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Wszystkie słodkości zostały sprzedane. Zebrane fundusze zostaną przekazane na cele statutowe szkoły.

Narodziły się nam nadzieja i miłość.

To przesłanie tegorocznych jasełek przygotowanych przez uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli religii, języka polskiego i muzyki. Młodzi aktorzy, w pięknej scenerii, przedstawili historię biblijną narodzin Jezusa, aktualną na każdy czas. Dopełnieniem magicznej atmosfery były kolędy śpiewane przez solistów i chór, a także występ Pani Katarzyny - mamy ucznia klasy IV b. Przedstawienie bardzo podobało się publiczności, która nagrodziła owacjami wspaniałą grę aktorską wykonawców.

Organizatorzy: Wiesława Makuch, Irmina Bisińska, Katarzyna Ziomek, Bożena Świgoń, ks. Tomasz Orłowski

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z Jasełek na YouTube kliknij tutaj


Akademia robotyki w Ib

Dn. 16.12.2022r. uczniowie klasy Ib doskonalili swoje umiejętności w zakresie konstruowania i programowania w Akademii robotyki Lego. Zbudowali wg. instrukcji Mikołaja z klocków i wykorzystując program komputerowy, programowali swoją pracę. W zależności od pomysłowości dzieci Mikołaje ruszały rękami, śpiewały lub wydawały inne śmieszne dźwięki. Wszyscy bawili się wyśmienicie.

Uczniowie siedzą wokół klocków lego

Wycieczka Ib do muzeum

Dn. 13.12.2022r. uczniowie klasy Ib w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu odwiedzili Muzeum Miasta Radomia. W czasie wizyty dzieci poznały historię Radomia od jego powstania, aż po czasy współczesne. Podczas rozm owy podsumowującej wizytę, dzieci wykazały się dużą wiedzą i wyraziły chęć obejrzenia wystawy w towarzystwie rodziców.

Zdjęcie przedstawia uczniów przed tablicą interaktywną

Planetarium w naszej szkole

W dniu 7 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pokazie "Planetarium" . Mieli okazję zapoznać się z budową Układu Słonecznego. Dzieci były bardzo zadowolone i chciałyby poznać szczegóły kosmosu.

MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE

Dnia 6 grudnia 2022 roku w naszej szkole odbyły się "Mikołajki z Mikołajkiem". Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz ich pomocnicy, czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom z klas IIB i IIIB fragmenty "Nowych przygód Mikołajka" autorstwa René Goscinnego i Jean - Jacques'a Sempé. Była to wspaniała okazja do "spotkania z książką" i z przygodami Mikołajka oraz jego kolegów. Uczniowie z przyjemnością wysłuchali rozdziału pt.: "Kochany Święty Mikołaju". Byli wśród nich także śmiałkowie, którzy próbowali swoich sił w głośnym czytaniu. Trzeba przyznać, że świetnie sobie poradzili. Akcję zorganizował Samorząd Uczniowski.


6 grudnia..tę datę znają wszystkie dzieci i te mniejsze i te większe. W tym roku dzień ten był wyjątkowy. Wszystko dlatego, że nie przyszedł do nas jeden Mikołaj.przybyło ich całe mnóstwo! Tego dnia po szkole spacerowały mikołaje, elfy, panie mikołajowe i śnieżynki. Udzielił nam się klimat prosto z Bieguna Północnego. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć na facebooku, tutaj

Finał akcji charytatywnej "Zostań Świętym Mikołajem"

W dniach 28.11.22r.-02.12.22r. uczniowie naszej szkoły przeprowadzili zbiórkę słodyczy na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci. Akcja była prowadzona na terenie szkoły, a także dzięki uprzejmości Pana Prezesa PSS Społem, w jednym ze sklepów sieci. Darczyńcy mogli wesprzeć zbiórkę przynosząc słodkie upominki, którymi w okresie świątecznym obdarowani zostaną podopieczni z Domu Matki i Dziecka im. Jana Pawła II w Jasieńcu Iłżeckim. Akcja charytatywna "Zostań Święty Mikołajem" to jedno z największych i cieszących się zainteresowaniem przedsięwzięć w PSP 13. Wpisuje się w tradycję szkoły. To niesamowite wydarzenie, które uczy dzieci wrażliwości na potrzeby innych, rozwija uczucie empatii i kształtuje pozytywną postawę wobec potrzebujących. Uczniowie wzięli udział w tej akcji pod opieką nauczycieli, a także we współpracy z parafialnym Caritas. Podczas tegorocznej zbiórki, darczyńcy wykazali się wielkim sercem i zaangażowaniem. Przygotowano mnóstwo paczek ze słodkościami z myślą o podopiecznych Domu Matki i Dziecka. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wykazali się wrażliwością na potrzeby innych.

Wolontariat


Andrzejki w naszej szkole

Andrzejkowe wróżby w naszej świetlicy to już tradycja. Było losowanie imion, zabawy z wykorzystaniem monet szczęścia, magicznych szpilek i znaków oraz wróżba z butami. Jednak co, najważniejsze było mnóstwo radości i dobrej zabawy. Mamy nadzieję, że wróżby się sprawdzą, a marzenia spełnią.


Wyjście na koncert

W piątek 25 listopada już po raz kolejny klasa 1ai i klasa 3bi wybrały się do Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego na koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Tematem przewodnim była muzyka barokowa. Uczniowie wysłuchali śpiewu operowego, gry na klawesynie oraz akordeonie.


Wyjście do teatru

Dnia 22 listopada 2022 r. uczniowie klasy 3bi udali się do Teatru Powszechnego w Radomiu na spektakl teatralny pt. "Roszpunka" w reżyserii p. Marty Guśniowskiej. Wspaniała gra aktorów wprowadziła widzów w niesamowity baśniowy świat. Główną bohaterką przedstawienia była tytułowa Roszpunka, królewna uwięziona w wysokiej wieży, którą mógł uwolnić tylko Książę. Jedynym sposobem dostania się do komnaty królewny Roszpunki były jej długie włosy. Wszystkie dzieci z zapartym tchem śledziły przygody Królewny, która była uwięziona przez Czarownicę. W przedstawieniu wykorzystano wiele efektów specjalnych, oryginalną scenografię, której główne tło stanowiła stara peerelowska meblościanka. W trakcie przedstawienia widzowie spontanicznie reagowali na prezentowane na scenie sytuacje. Po powrocie do szkoły uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami na temat obejrzanej sztuki teatralnej.


Wyjście do muzeum

22 listopada klasa 1ai wybrała się na wystawę do Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu na wystawę pt."Strach ma wielkie oczy".Wystawa zrobila na uczniach ogromne wrażenie, opowiadała o Smoku Wawelskim, wiedźmach i baba jagach. Uczniowie byli zachwycenie .Własnoręcznie ugniatali ciasto ciasto którego robili pyszne pierniki.

Zdjęcie przedstawia uczniów stojących na tle ściany z pierników

11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada w naszej szkole obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W celu upamiętnienia tego wydarzenia, cała społeczność szkolna przyszła ubrana na galowo. Tego dnia odbyła się również uroczysta akademia. Uczniowie klas Vb i VIai zaprezentowali montaż poetycko- muzyczny, który wprowadził wszystkich w nastrój trudnych dni, w niewoli i przybliżył ducha narodu, podczas walk i zmagań z zaborcami. Na koniec akademii, o godzinie 11:11, właczając się do akcji "Szkoła do hymnu", uczniowie wspólnie odśpiewali hymn narodowy.

Zdjęcie przedstawia uczniów stojących podczas recytowania na uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Organizatorzy: Paweł Jamrozik, Anna Rudny, Katarzyna Zając- Brodecka


Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyło się wiele lekcji i zajęć o tematyce patriotycznej.
Prace uczniów wykonane na świetlicy szkolnej.

Zdjęcie przedstawia uczniów stojących podczas recytowania na uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Dzieci z oddziału przedszkolnego Oai zrealizowały projekt edukacyjny Jestem małym Polakiem.W czasie zajęć poznały znaczenie pojęć Polska, naród. Poszerzyły swoją wiedzę na temat ojczyzny i jej symboli narodowych. Uczciły Narodowe Święto Niepodległości uczestnicząc w szkolnej akademii, śpiewając hymn i patriotyczne piosenki, wykonując piękne prace plastyczne.

Zdjęcie przedstawia uczniów stojących na tle drzewa z biało czerwonymi liścmi

SZKOŁA PAMIĘTA

Dnia 21.10 2022 r. Dyrekcja PSP nr 13 w Radomiu zgłosiła placówkę do akcji M E i N "Szkoła pamięta".
W ramach akcji uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli realizowali różne działania:
-odwiedzali lokalne miejsca pamięci i poznawali związane z nimi historie;
-porządkowali bezimienne i opuszczone groby w okolicy;
-przygotowali wystawy/gazetki ścienne poświęcone lokalnym i narodowym bohaterom lub postaciom ważnym dla historii;
-przygotowali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji Świąt Zadusznych;
-opracowali prezentacje multimedialne, które będą mogły być wykorzystane podczas zajęć lekcyjnych, np. prezentacje dotyczące jakiejś postaci lub rocznicy historycznej.
"Szkoła pamięta" to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji Świąt Zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

(.) My, młodzi patrzymy przez szyby źrenic,
Na tablice życia, na mnóstwo znaków nieznanych.
Patrzymy i odchodzimy zdziwieni.
Nie potrafimy, nie chcemy, nie rozumiemy.
Wy, przychodzicie z księgą doświadczenia,
Czytając ją nam jak dobrzy koledzy,
Uczycie życie ważyć i doceniać
I ideałów szukać w wielkiej wiedzy (.)

Dnia 13 października 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program artystyczny przedstawiony przez klasy VIIAi i IIAi rozpoczął się od odczytania listu z życzeniami skierowanego do Dyrekcji, Nauczycieli oraz Pracowników Obsługi i Administracji. Następnie uczniowie zaprezentowali humorystyczne scenki z życia szkoły - ukazujące lekcje języka polskiego i historii. Druga część akademii była nieco bardziej poważna i składała się z fragmentów wierszy wyrażających uznanie i podziękowania za trud, jaki pracownicy oświaty wkładają w edukację dzieci i młodzieży. Program artystyczny uczniowie zakończyli pięknymi życzeniami i utworem muzycznym w wykonaniu klasy IIAi prowadzonej przez panią Annę Kundys i panią Katarzynę Towarek. Następnie członkowie Samorządu Uczniowskiego wręczyli kwiaty wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły.
Po części artystycznej pani dyrektor Małgorzata Filipiak podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za codzienne zaangażowanie, życzliwość, serdeczność i wraz z panią wicedyrektor Magdaleną Rdzanek wręczyły nagrody wyróżnionym nauczycielom.

Opracowanie scenariusza: Edyta Rejmer i Karolina Pawelec

Oprawa muzyczna: Anna Kundys i Katarzyna Towarek

Dekoracja: Małgorzata Bartel, Julita Piotrowska, Bernadeta Chełmińska, Joanna Gaworska, Joanna Warowna

Przygotowanie sprzętu i nagłośnienia: Dariusz Różański i Robert Gregorczyk

Zdjęcie przedstawia panią Dyrektor Małgorzatę Filipiak oraz panią wicedyrektor Magdalenę Rdzanek  podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Zdjęcie przedstawia uczniów klasy 7 podczas występu na uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Zdjęcie przedstawia uczniów klasy 2 podczas śpiewania na uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Ślubowanie klas pierwszych

Szkoło, szkoło jak się masz? Jesteśmy już uczniami!

W dniu 12.10.2022r. p. dyrektor M. Filipiak , p. wicedyrektor M. Rdzanek przyjęły do grona uczniów PSP 13 tegorocznych pierwszaków. W tej uroczystej chwili towarzyszyli dzieciom nauczyciele: A. Bąk, E. Gniewek, I. Kołodziejczyk, rodzice oraz koledzy ze starszych klas. Wszyscy podziwiali małych artystów, którzy poprzez wiersz, piosenkę i taniec, obiecali być dobrymi Polakami, uczniami i kolegami. Widzowie dziękowali oklaskami za piękny występ i wszystkim pierwszakom życzyli samych piątek, dużo uśmiechów i wspaniałych kolegów.

Zdjęcie przedstawia uczniów klasy 1ai oraz 1b oraz panią dyrektor Małgorzatę Filipiak i wicedyrektor Magdalenę Rdzanek po uroczystym ślubowaniu klas pierwszych.
.	Zdjęcie przedstawia uczniów klasy 1 ai oraz nauczycieli Annę Bąk i Izabelę Kołodziejczyk po uroczystym ślubowaniu klas pierwszych.
Zdjęcie przedstawia uczniów klasy 1b oraz wychowawcę klasy panią Elżbietę Gniewek po uroczystym ślubowaniu klas pierwszych.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji ze ślubowania klas pierwszych tutaj .

Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Witamy serdecznie wszystkich uczniów w nowym roku szkolnym. Życzymy bardzo dobrych wyników w nauce i mnóstwa sukcesów!

Kolaż zdjęć. uczniowie stoją na sali gimnastycznej podczas rozpoczęcia roku szkolnego