Strona główna Aktualności Konkursy Szczęśliwa 13 Archiwum O Patronie Z Kroniki Pracownicy Rada Rodziców Oferta Szkoły Organizacje Nasi Absolwenci Innowacje i projekty Zielona Szkoła

BIP

Napisz do nas

A K T U A L N O Ś C I

Zakończenie Roku Szkolnego - 19 czerwca 2019 r.

Galeria zdjęć


Bal klas ósmych - 13 czerwca 2019 r.

13 czerwca uczniowie ostatniej klasy wraz z wychowawcami uwieńczyli naukę w szkole podstawowej balem ósmoklasistów. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Małgorzata Filipiak. Następnie wszyscy bawili się w rytmie największych szlagierów polskich i zagranicznych. Zabawa zakończyła się wspólnym pląsem - znaną i lubianą belgijką.

Galeria zdjęć


Klasowy piknik z okazji Dnia Dziecka - 3 czerwca 2019 r.

Z okazji Dnia Dziecka rodzice uczniów klasy II bi przygotowali dzieciom piknik. Na szkolnym placu zabaw czekała na uczniów niespodzianka w postaci poczęstunku. Były też gry i zabawy.


Dzień Mamy w klasie 0ai - 24 maja 2019 r.

Mama to wielkie słowo, które jest synonimem miłości, dobra, ciepła i szczęścia. Dla małego dziecka to mama jest najważniejszą osobą w jego życiu, dlatego należy pielęgnować to uczucie. W związku z tym, 24 maja dzieci z grupy przedszkolnej 0ai własnoręcznie przygotowały dla swoich mam, piękne kwiaty - "niezapominajki", które są wyrazem ich wielkiej miłości. Mamy nadzieję, że podczas wręczania upominków mamom, całusom i uściskom nie było końca.

pp. Jolanta Klas, K. Nowak


XVI RADOMSKIE DNI GODNOŚCI - 22 maja 2019 r.

Dnia 22 maja 2019 r. uczniowie PSP nr 13, uczestniczyli w obchodach XVI Radomskich Dni Godności. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele św. Jana Chrzciciela przy ul. Rwańskiej w Radomiu. Liturgię mszy św. celebrowali J.E. Ks. Bp. H. Tomasik. Podczas homilii J.E. zwrócił uwagę na godność i szacunek każdego człowieka bez względu na wygląd i posiadanie. Podkreślił wielkość i poświęcenie rodziców dzieci chorych i pokrzywdzonych. Zachęcił do wytrwałości w tej posłudze wszystkich ludzi, którzy mają do czynienia z osobami chorymi.
Po Mszy św. uczniowie z pięknymi kolorowymi kwiatami przemaszerowali ulicą Żeromskiego do Placu Corazziego. Tam Pan Prezydent podkreślił, że każdy człowiek jest ważny, a szczególnie ten potrzebujący. Dlatego w ostatnich latach na terenie miasta Radomia i powiatu powstało wiele ośrodków Terapii Zajęciowej po to, aby tym ludziom pomagać. Tego Dnia P. Prezydent Radosław Witkowski przekazał wszystkim osobom niepełnosprawnym symboliczne klucze do miasta.
Po tym wystąpieniu uczniowie zakończyli swój udział w Dniach Godności i powrócili do szkoły.

Opracowała: p. Bożena Świgoń


Wycieczka do Warszawy - 20 maja 2019 r.

20 maja 2019 roku klasy IIbi i IIIai wyruszyły na wycieczkę do Warszawy.
Zwiedzaliśmy Centrum Nauki Kopernik. Wizytę w CNK rozpoczęliśmy od zajęć w Planetarium. Oglądaliśmy bardzo interesujący film dotyczący kosmosu. Wszystkie eksponaty i urządzenia znajdujące się w Centrum Nauki uświadomiły nam, że nauka może być fajna. Są tam stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy oraz wyjaśnianie wielu zjawisk. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.


Lekcja SKO - 17 maja 2019 r.

Klasy 0a, 0b, 1a oraz 1b uczestniczyły w lekcji zorganizowanej w naszej szkole przez pracownika banku PKO BP - Pana Tomasza Górskiego. Uczniowie wspólnie z prowadzącym odpowiedzieli na pytania: Do czego służą pieniądze? Co to są oszczędności? Dlaczego banki są potrzebne? Co to jest oprocentowanie? To były bardzo ciekawe zajęcia. Nasi uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego spotkania!

Opiekunowie SKO


PSP 13 pomaga potrzebującym

Poniżej zamieszczamy link do artykułu, w którym lokalne media wspominają o naszej szkole. Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły tak chętnie angażują się we wszelkie akcje dobroczynne. Pamiętajmy, warto pomagać!!

Opiekunowie SKO

Pomagamy potrzebującym


WOLONTARIAT

W ramach wolontariatu prowadziliśmy zbiórkę nakrętek dla 30-letniego Dawida Kamińskiego, który uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Doznał on urazu kręgosłupa szyjnego i rdzenia kręgowego. Zbiórka umożliwi dalszą rehabilitację i leczenie. Życzymy Dawidowi szybkiego powrotu do zdrowia. Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy.

pp. B. Heba i E. Zawadka


Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - 2 kwietnia 2019 r.

2 kwietnia, jak co roku, nasza szkoła dołączyła do do akcji "Polska na niebiesko" - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Podkreślamy jak ważne jest nasze zrozumienie dla autyzmu. Zaczynamy edukację od najmłodszych. Dzięki wiedzy i świadomości, możemy wspólnie zmienić świat osób z autyzmem na lepsze. Okazaliśmy wsparcie dla osób z autyzmem, ubierając się na NIEBIESKO. Wychowawcy przeprowadzili lekcje dotyczące autyzmu. Przygotowane zostały tablice informacyjne. Ponadto uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystym korowodzie ulicą Żeromskiego oraz zaprezentowali montaż słowno-muzyczny w muszli koncertowej, w Parku Kościuszki.

p. Tamara Strzałkowska


Uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka - 28 marca 2019 r.

W dniu 28 marca 2019 r. w grupie 0ai odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka połączona z powitaniem wiosny. Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach. Wspólnie ze swoimi paniami - p. Jolantą Klas i p. Katarzyną Nowak przygotowały dla nich przedstawienie. Dzieci zaprezentowały przedstawienie teatralne pt. "Czerwony Kapturek", wykonały "Taniec kwiatów" (dziewczynki) oraz "Wesoły taniec" (chłopcy). Następnie wręczyły swoim Babciom i Dziadkom piękne prezenty - własnoręcznie zrobione ramki z kolorowych patyczków ze swoim zdjęciem. Wszyscy z duma, ale też ze wzruszeniem patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku, aby wyrazić swoją ogromną miłość. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zagości w pamięci zarówno dzieci, jak i Babć i Dziadków.

p. Jolanta Klas i p. Katarzyna Nowak


Warsztaty dziennikarskie w Radiu PLUS - 28 marca 2019 r.

28 marca 2019 r. uczestniczyłyśmy w warsztatach dziennikarskich zorganizowanych przez panią Magdę Gliszczyńską, cenioną i znaną redaktorkę Radia Plus. Zajęcia przygotowane zostały dla uczestników II Międzyszkolnego Konkursu Medialnego "Młody Dziennikarz". Finałowe zmagania dopiero w maju, ale konkurencja jest naprawdę mocna. Zadania finałowe również nia należą do najłatwiejszych.
Warsztaty w redakcji radomskiego radia były natomiast bardzo przyjemne i ciekawe. Pierwszy raz byłyśmy w redakcji radia. Okazało się, że radomskie radio nadaje już od 25 lat, początkowo nazywało się AVE. Potem nazwa się zmieniła, ale pozostał ten sam kierunek działań Redakcji: blisko Radomia i jego mieszkańców. Dobro jest medialne - to stwierdzenie świetnie charakteryzuje program nadawany przez Radio Plus.
I kto by się spodziewał, że to tylko trzy niewielkie pokoje? Zwiedzanie nie zajęło nam zbyt wiele czasu: newsroom, nagrania i montaż dźwięku. Pzwolono nam wszędzie zajrzeć!
Na koniec pani redaktor Magda Gliszczyńska przeprowadziła z nami wywiad, który wyemitowano na antenie Plusa następnego dnia.

Anna Pająk i Aleksandra Neska - "Szczęśliwa 13"


Warsztaty w "Słodkiej Robótce" - 27 marca 2019 r.

27 marca 2019 r. klasa IIBi uczestniczyła w słodkich warsztatach w "Słodkiej Robótce". Uczniowie własnoręcznie wykonywali kolorowe cukierki i lizaki z naturalnych składników. Doskonalili swoją sprawność manualną wykonując słodycze w formie lizaka: ślimaka, kręciołka oraz kwadratowych cukierków symbolizujących uśmiechniętą buzię. Na koniec każdy uczestnik otrzymał własnoręcznie zrobione cukierki i dyplom uczestnika warsztatów.


Światowy Dzień Osób z Zepołem Downa - 21 marca 2019 r.

Dwie różne skarpety są alegorią niedopasowania genotypowego (trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze) oraz społecznego osób z Zespołem Downa. Od lat zakładanie dwóch różnych skarpetek 21 marca stanowi symbol wsparcia, integracji oraz zrozumienia dla takich osób. Osoby z Zespołem Downa potrzebują empatii i zrozumienia dla ich postrzegania świata.


Warsztaty w MammaLeo - 20 marca 2019 r.

W środę 20 marca 2019 r. dzieci z klasy IIai uczestniczyły w warsztatach mydlarskich w MammaLeo. Uczniowie z zaangażowaniem wykonywali swoje mydełka wg własnego projektu. Tworzyli niepowtarzalne i naturalne mydła glicerynowe o niesamowitych kształtach, kolorach i zapachach. Po skończonej pracy był też czas na odpoczynek i dobrą zabawę. Każdy uczestnik warsztatu został doceniony i otrzymał medal własnoręcznie robiony.

pp. Jolanta Chrzanowska, Małgorzata Kierzkowska


Dzień Otwarty na wesoło - 19 marca 2019 r.

Wielkim zapałem i zaangażowaniem wykazały się dzieci, które we wtorek 19 marca odwiedziły naszą szkołę podczas Dnia Otwartego. Ich starsi koledzy przygotowali wraz z nauczycielami masę atrakcji.
Na początek wystąpiły dzieci z oddziału 0a z radosnymi układami tanecznymi, które wprawiły widzów w dobry nastój. Program artystyczny przygotowali tez uczniowie klasy IIIa. Poza występem pokazały również swoim młodszym kolegom jak można stopami zagrać na interaktywnym "color piano".
Nasi mali goście brali też udział w zabawach ruchowych: torze przeszkód, tańcach "Elefant Dance", "Dyrygent", zabawie "Koncentracja". Wiele radości sprawiła im także zabawa z chustą, zajęcia plastyczne oraz zajęciach z tablica interaktywną "Angielski na wesoło". We wszystkie gry i zabawy dzieci włączyły się z dużym zaangażowaniem. Ich rodzice z uśmiechem obserwowali, z jakim zapałem ich pociechy wykonywały przygotowane zadania. Dzieci tak chętnie się bawiły, że rodzice mieli czas porozmawiać z nauczycielami, terapeutami oraz skorzystać z naszej pomocy podczas logowania pociech do szkoły.
Na uczestników Dnia Otwartego czekał również słodki poczęstunek oraz pamiątkowe kwiatki, przygotowane dla nich przez uczniów naszej szkoły.

pp. Magdalena Sulich-Parzonko, Małgorzata Bartel

Zdjęcia z Dnia Otwartego na portalu cozadzień.pl


Akcja "Zostań przyjacielem ptaków" - 15 marca 2019 r.

Od wielu lat pomagamy ptakom przetrwać zimę. Przeprowadziliśmy akcję dokarmiania ptaków w tym trudnym dla nich okresie. Ze względu na położenie szkoły, pomagamy ptakom nie tylko na terenie wokół szkoły, ale również w pobliskim parku. Na kółku uczniowie obejrzeli film na którym dowiedzieli się jaki pokarm jest dla ptaków najbardziej właściwy.
W tym roku uczniowie samodzielnie przygotowali "kulki" dla ptaków. Jeśli ktoś z Was miałby ochotę zrobić "kulki pokarmowe" dla ptaków to podaję przepis:
Składniki: kostka smalcu, różnego rodzaju ziarna.
Wykonanie: do roztopionego smalcu, po wystudzeniu dodajemy ziarna, mieszamy kilka razy aby były równomiernie rozłożone. Kiedy masa staje się plastyczna formujemy kulki. Gotowe wkładamy do lodówki by zastygły i nie lepiły się. Gotowe kulki wkładamy do siatek z dziurami np. po cytrusach. Uwaga: kulki należy wykonać pod opieką osób dorosłych!
Tak "kulki pokarmowe" przygotowywała Ania Szymańska - kl. 6a.

pp. Ewa Zawadka, B. Heba


Zabawa karnawałowa dla klas O-III - 21 lutego 2019 r.

W dniu 21 lutego odbyła się zabawa karnawałowa dla klas O-III. Dzieci przyszły pięknie przebrane i wesoło bawiły się przy różnych piosenkach. W trakcie zabawy odbył się konkurs - taniec z balonami. Ogłoszono także wyniki konkursu walentynkowego oraz na najpiękniejszą maskę karnawałową.


Akademia Filmowa Multikina - 18 lutego 2019 r.

Uczniowie klas 5b, 5c, 6a, 6b uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Akademię Filmową Multikina. Zajęcia rozpoczęły się od prelekcji na temat przyjaźni. Uczniowie określali, jakie cechy powinien posiadać prawdziwy przyjaciel oraz opowiadali o przyjaźni ludzi i zwierząt. Następnie uczniowie obejrzeli produkcję "Chłopiec z burzy". Film przedstawiał zabawną, wzruszającą i mądrą opowieść o niezwykłej przyjaźni, która daje siłę na całe życie.


Warsztaty w Castoramie - 13 lutego 2019 r.

13 lutego 2019 r. klasa 3ai brała udział w warsztatach majsterkowych w Castoramie. Uczniowie samodzielnie wykonywali robota. Zadaniem uczniów było połączenie dwóch płyt drewnianych za pomocą gwoździ i młotka. Następnie musieli ozdobić go według własnego pomysłu i nadać mu imię. Po wykonanej pracy wszyscy zostali nagrodzeni przez kierownika warsztatów, dzieci otrzymały bierki. Uczniowie byli bardzo zadowoleni i podziękowali organizatorom za możliwość udziału w bezpłatnych warsztatach.

Organizatorzy: pp. Grażyna Wojciechowska, Paulina Świgoń-Kawińska


Warsztaty pierwszej pomocy dla dzieci - 25 stycznia 2019 r.

25 stycznia 2019 roku uczniowie klas 7a i 7c oraz 3a i 3b uczesticzyli w warsztatach pierwszej pomocy dla dzieci. Podczas spotkania uczniowie pod okiem ratownika medycznego z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego uczyli się m.in. wzywać służby ratownicze, rozmawiać z dyspozytorem oraz jak układać poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, w jaki sposób uciskać klatkę piersiową na fantomach oraz jak tamować krwotoki. Kurs był specjalnie przystosowany do potrzeb dzieci, trwał dwie godziny lekcyjne.

Organizatorzy: pp. Julita Piotrowska, Monika Zbiciak, Barbara Zych


"Góra Grosza" - 7 stycznia 2019 r.

Społeczność naszej szkoły w tym roku włączyła się do akcji "Góra Grosza". Celem, na który zbierane były drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną - w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym założeniem akcji było działanie edukacyjne - pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Wspólnymi siłami udało nam się zebrać 357 zł. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przyłączli się do akcji oraz pomogli policzyć zebrane monety.

pp. Marta Sadowska, Adelajda Sobol


Pomoc dla schroniska - 20 grudnia 2018 r.

Szkolne Koło LOP zorganizowało coroczną akcję pomocy dla schroniska bezdomnych zwierząt. Zbiórka karmy, koców, misek trwała od października do grudnia 2018 roku. Udało nam się zebrać dużą ilość potrzebnych rzeczy i przekazać radomskiemu schronisku, z którym współpracujemy od wielu lat. Uczniowie naszej szkoły jak i ich rodzice chętnie wspierają działania na rzecz zwierząt. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i włączenie się do akcji.

Opiekunki SK LOP: pp. Ewa Zawadka i Bożena Heba


Warsztaty kulinarne "Lepienie pierogów" - 20 grudnia 2018 r.

20 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 2bi uczestniczyli w warsztatach kulinarnych "Lepienie pierogów" w restauracji Bolek i Lolek. Dzieci poznały przepis na najlepsze ciasto oraz nauczyły się lepić pierogi. Po ciężkiej pracy nadszedł czas na wspólną konsumpcję pysznych pierożków. W nagrodę uczniowie dostali dyplom uznania.


Wigilijna etiuda 2018 - 18-19 grudnia 2018 r.

Tegoroczne jasełka skłoniły nas do refleksji i zastanowienia się nad istotą świąt Bożego Narodzenia, które we współczesnym świecie często sprowadzane są do konsumpcjonizmu, zakupów oraz świątecznych promocji.
Występująca w przedstawieniu młodzież zaprezentowała moralne dylematy współczesnych nastolatków, ich wewnętrzne rozdarcie między dobrem a złem, nieustanną walkę z pokusami, poszukiwaniem prawdy i piękna.
W spokoju i zadumie obejrzeliśmy spektakl. Zrozumieliśmy, że święta to nie czas zakupów i promocji, ale przede wszystkim czas radości z narodzin Chrystusa.
Uroczystość uświetniły kolędy w wykonaniu szkolnego chóru, a także taniec aniołów oraz przepiękna bożonarodzeniowa scenografia. Magia teatru znów nas urzekła.

pp. Wiesława Makuch, Irmina Bisińska

Zdjęcia z przedstawienia

Zdjęcia z przedstawienia - cd.

Zdjęcia z przedstawienia na portalu cozadzień.pl


Testy zainteresowań branżowych i preferencji zawodowych

W grudniu chętni uczniowie z klas 7-8 brali udział w multimedialnym "Teście wstępnych zainteresowań branżowych" oraz "Teście preferencji zawodowych". Pierwszy z nich to test psychologiczny w formie komputerowej dla dzieci i młodzieży, badający zainteresowania w kierunku 11 branż. Drugi to test psychologiczny ułatwiający proces samopoznania w formie programu komputerowego, badający predyspozycje do wykonywania określonych zawodów i czynności w określonym środowisku pracy.

Organizatorzy: pp. Bernat Beata, Piotrowska Julita, Szewczyk Anna, Zbiciak Monika


Armia Świętych Uśmiechniętych - zbiórka upominków dla chorych dzieci

W dniach 3-14 grudnia w naszej szkole odbywała się zbiórka słodyczy, zabawek i przyborów szkolnych dla chorych dzieci. Akcja pod hasłem "Armia Świętych Uśmiechniętych" ma na celu wywołanie uśmiechu na twarzach dzieci spędzających Święta Bożego Narodzenia w Centrum Zdrowia Dziecka oraz radomskich szpitalach. Zebrane przez nas upominki zostały przekazane organizatorom zbiórki, którzy przygotują z nich paczki dla dzieci i odwiedzą je przed Świętami, by umilić im czas spędzony w szpitalu. Serdecznie dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za okazanie wrażliwości, dołączenie do akcji oraz przekazane prezenty!

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


"Mikołajki z Mikołajkiem" - 7 grudnia 2018 r.

7 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbyły się "Mikołajki z Mikołajkiem". Uczennice z klasy VIIC - Zuzanna Kowalik i Justyna Chmielewska, czytały swoim młodszym kolegom i koleżankom fragmenty "Nowych przygód Mikołajka" autorstwa René Goscinnego i Jean-Jacques'a Sempé. Była to wspaniała okazja do "spotkania z książką" i z przygodami Mikołajka oraz jego kolegów. Uczniowie z przyjemnością wysłuchali fragmentów książek o małym urwisie i paczce jego kumpli. Akcję zorganizowała biblioteka szkolna.

pp. Małgorzata Brzuzy, Karolina Pawelec, Marzena Gąsior


Mikołajki - 6 grudnia 2018 r.

6 grudnia br. dzieci z oddziału przedszkolnego 0ai zaopatrzone w ciepłe kurtki, czapki i rękawiczki, pod opieką p. Jolanty Klas i p. Katarzyny Nowak wybrały się na wycieczkę do restauracji "Bolek i Lolek" przy ul. Moniuszki w poszukiwaniu Św. Mikołaja. Pogoda jak na grudniowy czas dopisała, więc droga minęła w miłej atmosferze. Po krótkiej, ale za to bardzo ekscytującej wędrówce dzieci dotarły na miejsce i przywitały Św. Mikołaja głośnymi okrzykami. Gość z dalekiego kraju wywołał na twarzach dzieci wiele radości i uśmiechu. Podczas spotkania Św. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi upominkami, jednak zanim to nastąpiło musiały wykazać się znajomością wierszyków i piosenek. Największym powodzeniem cieszyła się piosenka "Mikołaj jedzie samochodem", co miało związek z aktualnymi warunkami atmosferycznymi. Miłym akcentem i zakończeniem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem. To wspaniałe wydarzenie znakomicie wprowadziło wszystkich w przedświąteczny nastrój.

p. Jolanta Klas, p. Katarzyna Nowak


Mikołajki w klasie IIBi - 6 grudnia 2018 r.

Święty Mikołaj odwiedził uczniów klasy IIBi, przynosząc im paczki pełne łakoci. Dzieci przywitały Mikołaja recytacją wierszyka, w którym pochwaliły się swoimi dobrymi uczynkami, przeprosiły za drobne psoty i obiecały, że przez kolejny rok będą starały się jeszcze bardziej. We wręczaniu paczek Świętemu Mikołajowi dzielnie pomagał nasz klasowy Mikołaj, obchodzacy swoje imieniny. Mały pomocnik spisał się świetnie, a Święty Mikołaj zapewnił, że za rok pojawi się ponownie i sprawdzi, czy dzieci dotrzymały danego słowa.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Wycieczka do Fabryki Bombek klasy IIAi - 6 grudnia 2018 r.

06 grudnia 2018 roku uczniowie klasy IIAi wybrali się na wycieczkę do fabryki bombek, gdzie mogli zobaczyć jak powstają piękne dekoracje choinkowe. Pod opieką przewodnika pokazano uczniom pracownię, w której powstają bombki. Wyjaśnił on jak przy pomocy palnika oraz siły własnych płuc można wydmuchać bombki o różnych kształtach. Uczniowie obserwowali jak wykonuje się: grzybki, kule, misie czy łabędzie. W drugim etapie dzieci mogły obserwować, ręczne zdobienie bombek przy pomocy pędzla, farby oraz brokatu. Niewiarygodne jest, jak za pomocą kilku sprawnych ruchów powstaje piękny wzór. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę ze swoim imieniem.


Spotkanie klasy IB z Mikołajem - 6 grudnia 2018 r.

6 grudnia klasa IB spotkała się z Mikołajem. Dzieci dostały prezenty, z których bardzo się ucieszyły.


Mikołajki w Centrum "ATOM" - 5 grudnia 2018 r.

Dnia 5 grudnia z okazji "Mikołajek" klasy IVa i IVb były w Centrum "ATOM". Dzieci brały udział w pokazach fizycznych związanych z magnetyzmem. Same wykonywały szereg doświadczeń, rozwiązywały łamigłówki logiczne. Uczestnikom pokazów bardzo podobały się zajęcia, dzięki którym łatwiej było im zrozumieć niektóre zjawiska fizyczne.

pp. E. Zawadka, J. Warowna, M. Bartel, D. Różański


Rodzinne Warsztaty Świąteczne w klasie IIBi - 5 grudnia 2018 r.

W dniu 5 grudnia sala 306 roziskrzyła się tęczowymi kolorami cekinów, brokatów i błyskotek, z których powstały piękne bombki i inne choinkowe ozdoby. Uczniowie, rodzice i nauczyciele przy wspólnym stole pracowali w miłej, świątecznej atmosferze, dzieląc się pomysłami i pomagając sobie wzajemnie. Stworzone w czasie warsztatów wyjątkowe ozdoby przekazane zostały na organizowane w szkole konkursy świąteczne oraz posłużyły do udekorowania sali. Pierwsze rodzinne warsztaty przypadły do gustu ich uczestnikom, więc na pewno nie będzie to ostatnie takie spotkanie.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Zbiórka na rzecz potrzebujących dzieci - 3 grudnia 2018 r.

W dniach 19.11-03.12.2018 r. w naszej szkole została zorganizowana zbiórka słodyczy na rzecz potrzebujących dzieci. Głównym celem akcji było uwrażliwianie uczniów na potrzeby innych ludzi, szczególnie dzieci, których życie jest przepełnione bólem, cierpieniem czy niedostatkiem.
Zbiórka odbyła się na terenie naszej szkoły oraz w sklepie PSS Społem, gdzie nasi wolontariusze wraz z nauczycielami zachęcali społeczność lokalną do przyłączenia się do akcji. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, bez których nie osiągnęlibyśmy tak zadowalających rezultatów. Dziękujemy również Panu Prezesowi Cezaremu Rolnikowi za umożliwienie przeprowadzenia zbiórki na terenie sklepu PSS Społem.

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."
Jan Paweł II

Organizatorzy: pp. Olga Kozicka, Marta Sadowska, Małgorzata Kierzkowska, Katarzyna Nowak,
Julita Piotrowska, Katarzyna Towarek, Monika Zbiciak, Paulina Świgoń-Kawińska,
Edyta Rejmer, Bożena Świgoń, Wiesława Makuch, ks. Tomasz Orłowski


Andrzejki w świetlicy szkolnej - 30 listopada 2018 r.

30.11.2018 r. w świetlicy szkolnej odbyły się tradycyjne "Andrzejkowe wróżby". Uczestnikami zabawy były dzieci z klas 0-3. Organizatorkami zabawy były nauczycielki świetlicy szkolnej, które zadbały nie tylko o wspaniały wystrój i dekorację, ale także o odpowiedni klimat i wspaniałą atmosferę podczas wróżb. Wszystkie dzieci bawiły się doskonale. Radość i uśmiech gościł na twarzach wszystkich dzieci przez cały czas. Celem zabawy było:

  • Bogacenie wiedzy o polskich tradycjach związanych z andrzejkami
  • Kształtowanie szacunku dla kultury i obyczaju
  • Integracja uczniów poprzez tworzenie warunków do wspólnej zabawy

W rolę wróżek wcieliły się uczennice klas VIIA i VIIB. Wywiązały się z tego znakomicie. Dziękujemy uczestnikom zabawy z mile spędzony czas.

p. Barbara Zych


Kolorowe muzyczne szkolenie nauczycieli - 29 listopada 2018 r.

29 listopada nauczyciele rewalidacji oraz nauczyciele wspomagający uczestniczyli w niezwykłym szkoleniu zorganizowanym w naszej szkole. Temat szkolenia to "Metoda kolorowych dźwięków jako forma pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole podstawowej". W czasie spotkania nauczyciele zapoznali się z założeniami tej metody oraz sposobami jej wykorzystania. W czasie praktycznych ćwiczeń przekonali się o tym, jak ciekawa, przyjemna i radosna jest Metoda Kolorowych Dźwięków. Już niebawem na stałe zagości ona w naszej szkole.


Międzynarodowy Dzień Kredki - 28 listopada 2018 r.

Już po raz kolejny dnia 28.11.2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole "Międzynarodowy Dzień Kredki". W tym roku temat nawiązywał do obchodów 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie za pomocą środków plastycznych przedstawili Naszą Piękną Ojczyznę. Jak co roku uczestniczyło w tym przedsięwzięciu dziesiątki uczniów. Była dobra zabawa całej społeczności szkolnej. Prace plastyczne, które powstały przedstawiały Polskę: ulubione miejsca, zabytki, wakacje spędzone w różnych zakątkach Polski, zabawy dzieci, wieś, miasta, morze i góry. Wszyscy uczniowie biorący udział w rysowaniu z wielkim zaangażowaniem tworzyli swoje dzieła. W trakcie rysowania towarzyszyła dzieciom piosenka "Kolorowe kredki". Dzieci były bardzo zadowolone. Wszystko udało się znakomicie. O milą atmosferę i coś słodkiego dla każdego dziecka biorącego udział, jak co roku zadbały organizatorki: pp. B Zych, M. Bartel, A. Krawczyk, E. Zawadka. Był to owocny, twórczy i miło spędzony czas dla uczniów z naszej szkoły. Prace młodych artystów są prezentowane i można je podziwiać na holu w naszej szkole. Do zobaczenia za rok.


Projekt edukacyjny "Misie są wśród nas" - 23-27 listopada 2018 r.

W dniach 23-27 listopada dzieci z grupy 0ai i 0b pod opieką nauczycieli oddziałów przedszkolnych - p. Jolanta Klas, p. Katarzyna Nowak oraz p. Elżbiety Gniewek realizowały projekt edukacyjny "Misie są wśród nas" w związku ze Światowym Dniem Pluszowego Misia, który przypada na 27 listopada.
W tych dniach dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione i kochane pluszowe misie. Dzieci poznały historię pluszowego misia, opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek o niedźwiadkach, nauczyły się wiersza o misiu, bawiły się w starego niedźwiedzia, tańczyły z misiami w rytm piosenki "Pokochaj pluszowego misia", a także wykonały pracę plastyczno-techniczną z papierowego talerzyka - "Miś mój przyjaciel". Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechu.
Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

Organizatorzy: p. Jolanta Klas, p. Katarzyna Nowak


Dzień Pluszowego Misia - 27 listopada 2018 r.

27 listopada br. Samorząd Szkolny pod opieką p. Katarzyny Zając-Brodeckiej i p. Anny Rudny zorganizował obchody Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia uczniowie klas IV-VIII przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki. Towarzyszyły one swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach. W szkole od razu zrobiło się kolorowo, pogodnie i "misiowato". Kulminacyjnym punktem tego radosnego święta był konkurs: "Z jakiej bajki jest ten miś?" Dzieci miały za zadanie przypomnieć sobie bajki jakie kiedyś oglądały i rozpoznać bajkowe misie. Najlepiej zrobiła to Antonina Kowalczyk z VIIB.

pp. Katarzyna Zając-Brodecka, Anna Rudny


Klasa IIBi na warsztatach "Zdrowe Śniadania dla Najmłodszych" - 22 listopada 2018 r.

Z okazji obchodzonego w tym miesiącu Dnia Zdrowego Śniadania uczniowie klasy IIBi wybrali się do restauracji, by sprawdzić, jak zdrowo i smacznie przygotować śniadanie. W gościnnych progach restauracji "Gruszki na Wierzbie" przypomnieli sobie zasady zdrowego odżywiania oraz komponowania zdrowego posiłku. W czasie ciekawych ćwiczeń i zgadywanek poznali supermoce orzechów, suszonych owoców, nasion i roślinnego mleka. Przekonali się także, że zdrowe produkty mogą być pyszne, degustując z entuzjazmem wszystkie przygotowane produkty. Na koniec dzieci same skomponowały swoje smaczne i zdrowe śniadanie.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Zajęcia w straży pożarnej - 20, 22 listopada 2018 r.

W dniach 20 i 22 listopada klasa IB i IA były na zajęciach w straży pożarnej. Tematem spotkania był bezpieczny dom. Dzieci poznały przyczyny powstawania pożarów oraz ich zapobieganie, przypomniały numer alarmowy do straży. Następnie poszły do miejsca gdzie znajdowały się wozy strażackie. Wszystkie bardzo zadowolone i pełne wrażeń wróciły do szkoły.


Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka - 20 listopada 2018 r.

20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie, na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, 7 listopada 2014 r. podjął Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. 20 listopada świętujemy także 29 rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka - Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była inicjatorem i współtwórcą Konwencji, która dzisiaj jest nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka. Z tej okazji w naszej szkole w ramach akcji "Dziecka prawa - to nie zabawa" przedstawiciel Samorządu Szkolnego, uczniowie klas VIA i VIB zaprezentowali swoim młodszym kolegom i koleżankom z klas III, krótkie przedstawienie na temat praw dziecka. Następnie dzieci miały do rozwiązania zagadkę, polegającą na rozszyfrowaniu pewnego, ważnego zdania. Jako, że panie wychowawczynie omawiały z uczniami te zagadnienia już wcześniej na lekcjach, wszyscy sobie doskonale poradzili.

pp. Anna Rudny, Tamara Strzałkowska, Ewelina Kiliańska


Jak uczniowie klasy IIB i IIIA świętowali 100-lecie odzyskania Niepodległości?
- 15 listopada 2018 r.

Uczniowie klas IIB i IIIA wzięli udział w ogólnopolskim projekcie "100 pocztówek na 100-lecie odzyskania Niepodległości". Wysłali 100 pocztówek do placówek oświatowych na terenie całej Polski. W zamian otrzymali 100 pocztówek od kolegów i koleżanek. Następnie uczniowie przykleili pocztówki z różnych miejscowości zgodnie z ich położeniem na mapie. Praca jest wywieszona na korytarzu III piętra.
Przez cały tydzień poprzedzający rocznicę odzyskania Niepodległości uczniowie IIB i IIIA wykonali pracę plastyczną pt.: "Symbole Narodowe Polski". Prace wywieszone są na korytarzu III piętra i w salach. Odbył się również konkurs międzyklasowy pt.: "Quiz wiedzy o Polsce". Po zakończeniu konkursu wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę "Co to jest niepodległość?".

Piosenkę można znaleźć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=-mI645aCTgo

pp. Bożena Heba, Grażyna Wojciechowska, Edyta Sieradz-Gnatowska, Paulina Świgoń-Kawińska


100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - 9 listopada 2018 r.

9 listopada 2018 r. uroczyście obchodziliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Cała społeczność szkolna zgromadziła się na sali gimnastycznej, aby o 11:11 wspólnie odśpiewać hymn narodowy, tak jak w tysiącach szkół w Polsce. Wyszło pięknie! Była również część artystyczna. Uczniowie klas VIB, VIIB i VIIIB przygotowali wraz z nauczycielami montaż poetycko-muzyczny, przypominający smutne dzieje Polaków i 123 lat pragnienia odzyskania wolności. Mogliśmy usłyszeć fragmenty dzieł literackich polskich poetów: Adama Mickiewicza, Kazimierza Przerwy Tetmajera, Kazimiery Iłłakowiczówny, czy Józefa Wybickiego. Chór męski zaśpiewał pieśni patriotyczne, takie jak: "Legiony", "Rota" i "Pierwsza Kadrowa". Wszyscy oglądali występ uczniów z dużym skupieniem i zainteresowaniem.

p. Adelajda Sobol

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć 2


100 biegaczy na 100-lecie niepodległości - 9 listopada 2018 r.

Lokalna prasa o naszym biegu

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć 2


Projekt "Jestem małym Polakiem" - 5-9 listopada 2018 r.

Projekt - "Jestem małym Polakiem" został opracowany przez p. E. Gniewek. Adresowany był do najmłodszych dzieci naszej szkoły. Jego głównym celem jest kształtowanie postaw patriotycznych i rozbudzanie zainteresowań dzieci dziejami Polski i Polaków. Projekt realizowany był przez nauczycieli oddziałów przedszkolnych - J. Klas, K. Nowak, E. Gniewek w okresie 5-9 listopada 2018 r. w związku z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W trakcie zajęć dzieci poznały historię powstania Państwa Polskiego, symbole narodowe, postacie sławnych Polaków i ich dokonań. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki o tematyce patriotycznej. Poznały słowa hymnu i pięknie go odśpiewały w czasie akademii szkolnej. W czasie zajęć plastycznych wykonywały kotyliony narodowe, malowały flagi, kolorowały godła, wyklejały mapę Polski. Prace prezentowały na szkolnym korytarzu. Dzieci brały udział w szkolnym konkursie "Barwy narodowe". Zajęcia te pomogły dzieciom zrozumieć, co to jest patriotyzm i uświadomić, że mogą być dumne z tego, że są Polakami.


Pamiętamy o tych, którzy odeszli - 6 listopada 2018 r.

6 listopada br. uczniowie klas VB i VC odwiedzili cmentarz katolicki położony przy ul. Limanowskiego. Dzieci zapaliły znicze, jako wyraz pamięci i szacunku dla tych co odeszli. Uczniowie odwiedzili groby polskich żołnierzy poległych w latach 1919-1920, żołnierzy 72 pułku piechoty poległych w 1939 roku, sześciu żołnierzy AK, członków Szarych Szeregów. Wielkie zainteresowanie wzbudziły pomniki min. pomnik poświęcony 30 Strażakom służby pomocniczej rozstrzelanym 7 lipca 1944 roku przez Niemców pod murem cmentarnym, pomnik poświęcony więźniom politycznym okresu stalinowskiego i Sybirakom, pomnik pamięci pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, pomnik poświęcony oficerom i żołnierzom zamordowanym przez NKWD.

pp. Marta Sadowska, Marzena Gąsior, Irena Gozdek


Festiwal Dyni - 29 października 2018 r.

29 październia br. obchodziliśmy w naszej szkole Festiwal Dyni czyli popularne już niemal wszędzie Halloween. Uczniowie przygotowali dynie wycięte według swojego pomysłu i mogliśmy je podziwiać na świetlicy szkolnej. Odbyły się również konkursy dobrze znane stałym bywalcom naszych spotkań, czyli jedzenie jabłek na sznurkach, jedzenie i picie na czas, robienie mumii z papieru toaletowego oraz wybory najstraszniejszego stroju. Chętnych do zabawy nie brakowało. Pomysłów na przebrania też było bardzo dużo. Wspaniali okazali się nasi nowi koledzy i koleżanki z klas IV, gdyż dla nich było to pierwsze spotkanie z tej okazji. Za rok też się spotkamy.

On 29th October 2018 we celebrated the Pumpkin Festival known also as Halloween. Students prepared Jack-o-lanterns and we could admire them in our common room. We had many already famous competitions such as Apple bobbing, Speed eating, mummy making and choosing the scariest costume. Everybody had a great time and great ideas. For our 4 year students it was the first time, but definitely not the last time. So see you next year!

Prepared by Katarzyna Zając-Brodecka


Wycieczka do Warszawy "Śladami Alka, Rudego i Zośki" - 26 października 2018 r.

26 października 2018 r. uczniowie klas VIIBi i VIIIB wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Ruszyli śladami Alka, Rudego i Zośki - bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego pt.: "Kamienie na szaniec". By uczcić pamięć bohaterów, zapalili znicze na ich mogiłach z brzozowymi krzyżami.

Spacer po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach skłaniał do zadumy, tylu naszych przodków oddało życie w obronie Ojczyzny! Pamięć o nich jest jedynym hołdem, który możemy im złożyć. Nasze znicze zapłonęły też na grobach K. K. Baczyńskiego i A. Kamińskiego.

Kolejnym etapem wędrówki była wizyta w Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego. To Alma Mater Janka Bytnara, Aleksego Dawidowskiego i Tadeusza Zawadzkiego. Absolwentem tego liceum był także K.K. Baczyński.

Idąc śladami bohaterów "Kamieni na szaniec" dotarliśmy do Muzeum na Pawiaku. Fragment bramy wejściowej i uschnięte drzewo stojące nieopodal to niemi świadkowie męczeństwa więzionych tu ofiar hitleryzmu.

Główna siedziba gestapo przy alei Szucha przetrwała wojnę. Tu zakatowano Rudego. Obecnie w miejscu kaźni tysięcy więźniów znajduje się Mauzoleum Walki i Męczeństwa, w którym płonie wieczny ogień ku czci pomordowanych. W tym szczególnym miejscu nie zrobiliśmy zdjęć.

Na dziedzińcu budynku (mieści się w nim Ministerstwo Edukacji Narodowej) obejrzeliśmy wystawę poświęconą setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ola Neska i Ania Pająk, kl. 7bi


Ślubowanie Klas Pierwszych - 15 października 2018 r.

W dniu 15 października br. odbyło się ślubowanie dwóch pierwszych klas. Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały program artystyczny, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki. Następnie uroczyście złożyły przysięgę, po czym były mianowane na ucznia naszej szkoły. Na koniec Pan Dyrektor życzył im samych dobrych ocen i przyjemnie spędzonych chwil w szkole.


Dzień Edukacji Narodowej - 12 października 2018 r.

"Nauczyciel. to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie,
bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego cudzym dzieciom?"

Dzień 12 października 2018 roku był bardzo szczególnym i uroczystym dniem dla wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły. Obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klas VIIIA, VIIA oraz VIIC przygotowali krótką, zabawną i związaną z tematem akademię dla nauczycieli oraz pracowników szkoły, w organizacji której pomogły im panie Katarzyna Zając-Brodecka oraz Anna Rudny.
Podczas występu nie brakowało śmiechu, radości oraz oklasków. Były też momenty bardzo podniosłe i wzruszające. Uczniowie nieco stremowani, dali wspaniały popis swoich talentów aktorskich i recytatorskich. Po wystąpieniu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego rozdali nauczycielom róże oraz złożyli serdeczne życzenia z okazji święta.


Dzień Chłopaka w klasie IIAi - 11 października 2018 r.

Tym razem klasa IIAi dnia 11 października br. z okazji Dnia Chłopaka wybrała się do kręgielni. Taka forma rekreacji i rywalizacji nie wszystkim była znana, niektórzy musieli dużo się napocić, by prawidłowo potoczyć kulę po torze, aby przewróciła ona kręgle. Po dobrej i owocnej zabawie w kręgielni został przygotowany poczęstunek. Można było się posilić, wspólnie przeanalizować grę i spokojnie wrócić do domu.


"Dieta dla mózgu" czyli Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - 10 października 2018 r.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest corocznie 10 pażdziernika. W tym dniu klasa IIBi uczestniczyła w zajęciach pt. "Dieta dla mózgu". Uczniowie obejrzeli przygotowaną prezentację multimedialną na temat zdrowia, czynników wpływajacych na różne jego wymiary, zasad odżywiania sprzyjającego prawidłowej pracy mózgu oraz wzięli udział w dyskusji na temat wpływu diety na kondycję fizyczną i psychiczną. Następnie wspólnie wykonali "piramidę zdrowia" oraz tematyczne prace plastyczne. Zajęcia zakończyła degustacja zdrowych przekąsek i napojów.

pp. Bożena Heba, Edyta Sieradz-Gnatowska


Dzień Chłopaka kl. IB - 1 października 2018 r.

W dniu 1 października br. klasa IB wraz z wychowawczynią poszła do pizzerii. W ten sposób uczciliśmy Dzień Chłopaka. Dzieci same komponowały swoją pizzę a potem z wielkim apetytem zjadły.

p. Anna Tomczak


Dzień Chłopaka w "SkyJump"- 1 października 2018 r.

1 października br. uczniowie klas VB i VIC wybrali się do SkyJump z okazji Dnia Chłopaka. Uczniowie bawili się na czterech sferach trampolin, na których doskonalili kondycję fizyczną. Park Trampolin, to jedna z największych tego typu atrakcji w mieście. To wspaniałe miejsce dla dzieci, które w ciekawy sposób mogą spożytkować swoje niemałe pokłady energii. SkyJump to ogromna hala, gdzie można wyładować swoje emocje.

p. Marta Sadowska


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - 28 września 2018 r.

Dzień Tabliczki Mnożenia to bardzo dobra okazja, by poprzez zabawę poćwiczyć z uczniami umiejętności mnożenia i dzielenia w zakresie 100. Podczas lekcji matematyki uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w zabawie "I have, who has? (Ja mam, kto ma?)", której głównym celem było doskonalenie umiejętności matematycznych. Uczniowie tworzyli plakaty związane z tematyką święta. W tym dniu wszyscy byli zwycięzcami, a nagrodą - tabliczki czekolady.

p. Agnieszka Stępień


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19 - 3 września 2018 r.